EUROPA LEAGUE

Απίστευτο: Διαιτητής ο Καράσεβ στο Μπέτις-Ολυμπιακός!

Ο Ρώσος ξυπνάει άσχημες μνήμες στον Ολυμπιακό.

Ο Σεργκέι Καράσεβ ορίστηκε από την UEFA να διευθύνει το κρίσιμο παιχνίδι του Ολυμπιακού στην έδρα της Ρεάλ Μπέτις για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου στο Europa League (29/11, 19:55).

Την 1η Οκτωβρίου του 2014, ο Ρώσος διαιτητής είχε «καταδικάσει» με τις αποφάσεις του σε ήττα τον Ολυμπιακό στη Σουηδία, στην αναμέτρηση με τη Μάλμε για τη φάση των ομίλων του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χάσει με 2-0 (42′, 82′ Ρόσενμπεργκ), αλλά τα παράπονά τους ήταν έντονα για τη διαιτησία του Καράσεβ, ο οποίος δεν είχε δώσει «μισό» σφύριγμα υπέρ τους.

«Highlight» εκείνης της βραδιάς ήταν το πέναλτι που δεν είχε υποδείξει ο Ρώσος στο 56ο λεπτό, σε πεντακάθαρη ανατροπή του Γιάννη Μανιάτη εντός περιοχής, παρατηρώντας, μάλιστα, με κίτρινη κάρτα τον Έλληνα ποδοσφαιριστή για «θέατρο»! Ο Μανιάτης βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ και ο αντίπαλος (Άντον Τίνερχολμ) έπρεπε να είχε αποβληθεί! Παράλληλα, δεν είχε μετρήσει κανονικό γκολ του Ολυμπιακού στο 41ο λεπτό (με το αποτέλεσμα στο 0-0), με τον Κώστα Μήτρογλου να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά να υποδεικνύεται νωρίτερα ο Αλμπέρτο Μποτία σε θέση οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό Τίκχον Καλούνγκιν.

Βοηθοί του Καράσεβ ορίστηκαν οι Ιγκόρ Ντεμέσκο και Αλεκσέι Λούνεβ, επιπρόσθετοι οι Σεργκέι Ιβάνοβ και Βλάντιμιρ Μοσκάλεβ, και τέταρτος ο Ρομάν Ουσάτσεβ. Άπαντες από τη Ρωσία. Κανένας από τους βοηθούς του Σεργκέι Καράσεβ δεν είχε δώσει το «παρών» στο ματς Μάλμε-Ολυμπιακός.

Τα στιγμιότυπα από το Μάλμε-Ολυμπιακός 2-0:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απίστευτο: Διαιτητής ο Καράσεβ στο Μπέτις-Ολυμπιακός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.