EUROPA LEAGUE

Άρσεναλ – Βαλένθια 3-1: Ανατροπή τελικού (vids)

Οι «κανονιέρηδες» απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa League

Άρσεναλ – Βαλένθια 3-1: Ο Αλεσάντρ Λακαζέτ και ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 8’ απείλησαν με προβολή του Γκαράι.

Η Βαλένθια παρατάχθηκε αμυντικά, αλλά στο 11’ κατάφερε να κάνει τη ζημιά στο «Έμιρεϊτς».

Μετά από κόρνερ του Παρέχο, ο Ροντρίγκο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ντιακαμπί τη δεύτερη και άνοιξε το σκορ.

Η Άρσεναλ μετρούσε 460 ολόκληρα λεπτά χωρίς να δεχθεί ευρω-γκολ στο Λονδίνο (σ.σ. προηγούμενος θύτης η Βόρσκλα Πολτάβα).

Σε συνδυασμό με τις τρεις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα, οι φίλοι των «κανονιέρηδων» άρχισαν να ανησυχούν για την έκβαση του ματς.

Τελικά το διάστημα 15’-18’ αποδείχθηκε κομβικό, αφού αρχικά ο Ροντρίγκο έκανε άστοχη προβολή και στη συνέχεια ο Λακαζέτ ισοφάρισε.

Συνεπώς, ο Γάλλος σκόραρε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης για τρίτη διαδοχική σεζόν.

Κόντρα στη ροή, ο Λακαζέτ ανέτρεψε τα δεδομένα στο 26’ και για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο έβαλε δύο γκολ σε ένα ματς.

Επίσης έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της Άρσεναλ που πετυχαίνει δύο γκολ σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μετά τους Τσάρλι Τζορτζ (1970, Κύπελλο Εκθέσεων) και Στιβ Μπουλντ (1995, Κύπελλο Κυπελλούχων).

Η Άρσεναλ είχε το μομέντουμ και στο 33’ πλησίασε στο 3-1 με ένα σουτ του Ομπαμεγιάνγκ.

Άρσεναλ – Βαλένθια 3-1: Φινάλε με Ομπαμεγιάνγκ

Εν συνεχεία, και μέχρι το 20λεπτο του β’ μέρους, το ματς δεν είχε φάσεις.

Στο 67’ ο Λακαζέτ έχασε κλασική ευκαιρία για το χατ-τρικ και τότε «επιστρατεύθηκε» ο Κεβίν Γκαμεϊρό.

Ο Γάλλος, μάλιστα, λίγο έλειψε να δικαιώσει τον Μαρσελίνο στο 73’, αλλά ο Τσεχ τον σταμάτησε στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.

Ο ίδιος παίκτης πλησίασε στο 2-2 στο 82’ (δυνατό σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια).

Τελικά, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρη στο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί (82’ Μονρεάλ), Κολάσινατς, Γκεντουζί (58’ Τορέιρα), Τζάκα, Μέτλαντ-Νάιλς, Εζίλ (75’ Μεχιταριάν), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκαράι, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Πιτσίνι, Γκαγιά, Παρέχο, Ρονκάγλια, Σολέρ (71’ Βας), Γκουέδες (71’ Γκαμεϊρό), Ροντρίγκο (88’ Μίνα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρσεναλ – Βαλένθια 3-1: Ανατροπή τελικού (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.