EUROPA LEAGUE

«Αυτοκτόνησε» στο 90+5’ ο Ατρόμητος (vids)

H Ντινάμο Μπρεστ ισοφάρισε 1-1 στο τέλος και... απέδρασε με την πρόκριση από το Περιστέρι

Το τρομερό σουτ του Γιώργου Μανούσου στο 80ό λεπτό έβαζε τον Ατρόμητο σε θέση οδηγού, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα (90+5′) η Ντινάμο Μπρεστ ισοφάρισε σε 1-1 και… έκλεψε την πρόκριση.

Η ομάδα της Λευκορωσίας πήρε το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Οι παίκτες του Νταμίρ Κάναντι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και δημιούργησαν υποψίες ευκαιριών, απέναντι σε έναν αντίπαλο που σκεφτόταν μόνο τα μετόπισθεν.

Ο Ατρόμητος κατέγραψε 61% ποσοστό κατοχής, αλλά δυσκολευόταν χαρακτηριστικά να καταγράψει τελικές, με συνέπεια ο Αλεκσάντρ Γκούτορ να περάσει ένα μάλλον εύκολο α’ ημίχρονο.

Η Ντινάμο Μπρεστ επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο με μία διαφοροποίηση, καθώς ο Νιβάλντο πέρασε στη θέση του Τζόελ Φαμέγε, ενώ ο Νταμίρ Κάναντι περίμενε μέχρι το 60’ για να βάλει τους Κλαρκ Ενσικουλού και Θοδωρή Βασιλακάκη.

Μάλιστα, κατά την αποχώρησή του, ο Άρμιν Μούγιακιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, χωρίς ωστόσο αυτό να χαλά την αριθμητική ισορροπία των δύο ομάδων.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς, προσπάθησε να απειλήσει με τον Βασιλακάκη στο 69’ και βρήκε δίχτυα στο 74’ με τον Ευθύμη Κουλούρη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χαβιέρ Ούμπιδες, όμως ο διαιτητής θεώρησε ότι είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Στη συγκεκριμένη φάση ο Ισραηλινός εξάντλησε την αυστηρότητά του, αλλά στο 80’ τίποτα δεν στάθηκε ικανό να σταματήσει τον Μανούσο, ο οποίος εξαπέλυσε μία «βολίδα» εκτός περιοχής και έβαλε σε θέση οδηγού τον Ατρόμητο.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 84′ με τον Πάβελ Σαβίτσκι, αλλά δυστυχώς για τους γηπεδούχους δεν έμειναν εκεί, αφού στο 90+5′ ο Πάβελ Νεχαΐτσικ εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Τσίντι Οσουτσούκου από αριστερά, πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ισοφάρισε!

MVP: Ο Πάβελ Νεχαΐτσικ για τον απλούστατο λόγο ότι χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του

UP: Το μοναδικό θετικό είναι ότι θα υπάρχει Έλληνας στην επόμενη φάση: ο Γιάννης Κάργας

DOWN: Η έξοδος του Νίκολα Μίρκοβιτς στη φάση του γκολ της Ντινάμο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εϊτάν Σμουέλεβιτς (Ισραήλ)

ΓΚΟΛ: 80’ Μανούσος – 90+5′ Νεχαΐτσικ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36’, 63’ Μούγιακιτς, 45+4’ Κουλούρης, 68’ Γιαννούλης, 79’ Ενσικουλού, 90+3′ Μίρκοβιτς – 20’ Οσουτσούκου, 31’ Φιλίποβιτς, 42’ Χομπλένκο, 45+4’ Φαμέγε, 73’ Κάργας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 63’ Μούγιακιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μίρκοβιτς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Σάκιτς (75’ Μανούσος), Ούμπιδες, Κωτσόπουλος (60′ Ενσικουλού), Μούγιακιτς (60′ Βασιλακάκης), Κουλούρης.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ: Γκούτορ, Βερετίλο, Κάργας, Φιλίποβιτς (82’ Μπαμπάβο), Βίτους, Γιουζέπτσουκ, Οσουτσούκου, Νόγιοκ, Σαβίτσκι, Xομπλένκο (69’ Νεχαΐτσικ), Φαμέγε (46’ Νιβάλντο).

Στο Περιστέρι ο Θωμάς Μητρόπουλος (pics)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Αυτοκτόνησε» στο 90+5’ ο Ατρόμητος (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.