EUROPA LEAGUE

Europa League: «Πεντάρα» η Γιουνάιτεντ (vids)

Δείτε videos από τα βραδινά ματς

Europa League: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπριζ και με το πειστικότατο 5-0 πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση.

Ο Σιμόν Ντέλι αποβλήθηκε στο 23ο λεπτό και το έργο των «κόκκινων διαβόλων» έγινε πολύ εύκολο.

Στο 27’ ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ με πέναλτι, στο 34’ ο Οντιόν Ιγκάλο διπλασίασε το προβάδισμα και στο 41’ ο Σκοτ Μακ Τόμινεϊ διεύρυνε το προβάδισμα.

Στο φινάλε ο Φρεντ (82′, 90+3′) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Άγιαξ, αντίθετα, έμεινε εκτός από τη Χετάφε παρά τη νίκη με 2-1, ομοίως και η Μπενφίκα που προηγήθηκε 3-1, αλλά η Σαχτάρ ισοφάρισε 3-3.

Η ομάδα της Πορτογαλίας συνέχισε την τρομερή εντός έδρας παράδοση σε επίπεδο Europa League, όπου δεν έχει ηττηθεί ποτέ (19-4-0), αλλά…

Η Κοπεγχάγη έκανε την έκπληξη και παρά το γεγονός πως η Σέλτικ βρίσκεται σε τρομερή φορά (μαζί με το 1-1 του πρώτου ματς), έφυγε με τη σπουδαία νίκη από τη Γλασκώβη με 3-1.

Ίντερ και Σεβίλλη (η Κλουζ έβαλε γκολ στο 85ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε λόγω χεριού) πήραν τα υπόλοιπα εισιτήρια των βραδινών επαναληπτικών.

Τα αποτελέσματα (με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Europa League):

Zάλτσμπουργκ – Άιντραχτ (αναβολή)

Μπασακσεχίρ – Σπόρτινγκ 4-1 παρ. (31′ Σκρτελ, 45′ Άλεξιτς, 90+1′, 119′ Βίστσα – 61′ Βιέτο)

Μπράγκα – Ρέιντζερς 0-1 (61′ Κεντ)

Βασιλεία – ΑΠΟΕΛ 1-0 (38′ πέν. Φράι)

Γάνδη – Ρόμα 1-1 (25′ Ντέβιντ – 29′ Κλάιφερτ)

Εσπανιόλ – Γουλβς 3-2 (16′, 57′ πέν., 90+1′ Καλέρι – 22′ Τραορέ, 79′ Ντόχερτι)

ΛΑΣΚ Λιντς – Άλκμααρ 2-0 (44′ πέν., 50′ Ράγκουτς)

Μάλμε – Βόλφσμπουργκ 0-3 (43′ Μπρέκαλο, 65′ Γκέρχαρτ, 69′ Ζοάο Βίκτορ)

Πόρτο – Λεβερκούζεν 1-3 (65′ Μαρεγκά – 10′ Αλάριο, 50′ Ντεμίρμπαϊ, 58′ Χάβερτς)

Άγιαξ – Χετάφε 2-1 (10’ Περέιρα, 63’ αυτ. Ολιβέρα – 5’ Μάτα)

Μπενφίκα – Σαχτάρ 3-3 (9’ Πίζι, 36’ Ντίας, 47’ Σίλβα – 12’ αυτ. Ντίας, 49’ Στεπανένκο, 71’ Πάτρικ)

Σέλτικ – Κοπεγχάγη 1-3 (83’ πέν. Εντουάρ – 51’ Σάντος, 85’ Μπιέλ, 88’ Εντόι)

Ίντερ – Λουντογκόρετς 2-1 (31’ Μπιράγκι, 45+4’ Λουκάκου – 26’ Κάουλι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπριζ 5-0 (27’ πέν. Φερνάντες, 34’ Ιγκάλο, 41’ Μακ Τομινέι, 82’, 90+3’ Φρεντ)

Σεβίλλη – Κλουζ 0-0

Άρσεναλ – Ολυμπιακός 1-2 παρ. (113′ Ομπαμεγιάνγκ – 53′ Σισέ, 119′ Ελ Αραμπί)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: «Πεντάρα» η Γιουνάιτεντ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.