EUROPA LEAGUE

Europa League: Η Σεβίλλη λύγισε τη Ρόμα, νέα νίκη η Λεβερκούζεν (vids)

Δείτε τα highlights των αναμετρήσεων

Σεβίλλη και Λεβερκούζεν είναι οι ομάδες που πήραν τα άλλα δύο εισιτήρια της προημιτελικής φάσης του Europa League.

Η ισπανική ομάδα επικράτησε 2-0 της Ρόμα σε νοκ-άουτ αναμέτρηση που διεξήχθη στην MSV Arena της Ντούισμπουργκ.

Με τη συμπλήρωση 21 λεπτών αγώνα, ο Σέρχιο Ρεγκιλόν έκανε μία εκπληκτική κούρσα και άνοιξε το σκορ.

Ιδανικό το φινάλε του α’ ημιχρόνου για τη Σεβίλλη, η οποία διπλασίασε το προβάδισμα με τον Γιουσέφ Εν-Νεσίρι στο 43ο λεπτό.

O Ζιλ Κουντέ βρήκε δίχτυα στο 75′, όμως μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Τα γκολ της Σεβίλλης:

Η Λεβερκούζεν, από την πλευρά της, διπλασίασε τις νίκες επί της Ρέιντζερς (1-0) και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Σκόρερ ο Μουσά Ντιαμπί (παρθενικό γκολ σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις) έπειτα απο ωραία μπαλιά του Κάρλος Αρανγκίς στο 51ο λεπτό.

Το γκολ της Λεβερκούζεν:

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»:

Τετάρτη 5/8

Κοπεγχάγη – Μπασακσεχίρ 3-0 (0-1)

Σαχτάρ – Βόλφσμπουργκ 3-0 (2-1)

Ίντερ – Χετάφε 2-0 (νοκ άουτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίντσερ 2-1 (5-0)

Πέμπτη 6/8

Λεβερκούζεν – Ρέιντζερς 1-0 (3-1)

Σεβίλλη – Ρόμα 2-0

22:00 Βασιλεία – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-0)

(16/8, Κολωνία) Ίντερ/Λεβερκούζεν vs Σαχτάρ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης/Βασιλεία

(17/8, Ντίσελντορφ) Ολυμπιακός/Γουλβς-Σεβίλλη vs Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κοπεγχάγη

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 21 Αυγούστου στην Κολωνία.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: Η Σεβίλλη λύγισε τη Ρόμα, νέα νίκη η Λεβερκούζεν (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.