EUROPA LEAGUE

Europa League: «Καθάρισε» ο Κέιν, τριάρα η Ρόμα

Ολοκληρώθηκε η αποψινή βραδιά του Europa League, με τα φαβορί να επιβεβαιώνονται και να κάνουν τεράστιο βήμα πρόκρισης.  Στα τελευταία παιχνίδια της βραδιάς του Europa League, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-3 από την Άρσεναλ. Ρόμα, Τότεναμ και Γρανάδα έκαναν τη ζωή τους ευκολότερη, με τους «Ρωμαίους» να έχουν την πρόκριση στα πόδια τους. Αναλυτικά οι...

Ολοκληρώθηκε η αποψινή βραδιά του Europa League, με τα φαβορί να επιβεβαιώνονται και να κάνουν τεράστιο βήμα πρόκρισης.

Στα τελευταία παιχνίδια της βραδιάς του Europa League, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-3 από την Άρσεναλ. Ρόμα, Τότεναμ και Γρανάδα έκαναν τη ζωή τους ευκολότερη, με τους «Ρωμαίους» να έχουν την πρόκριση στα πόδια τους.

Αναλυτικά οι υπόλοιποι αγώνες της βραδιάς:

Γρανάδα – Μόλντε 2-0

Η Γρανάδα έκανε το «καθήκον» της απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης, τη Μόλντε. Οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα στο 26ο λεπτό με τον Μολίνα, από θέση τετ α τετ.

Στο 71ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής. Μοιραία ήρθε και το 2-0 από τον «μπαρουτοκαπνισμένο» Σολδάδο στο 76ο λεπτό.

Ρόμα – Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-0

Επιβλητική εμφάνιση από τη Ρόμα που επικράτησεμε 3-0 της Σαχτάρ Ντόνετσκ και έκανε τεράστιο άλμα πρόκρισης.

Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Πελεγκρίνι, έπειτα από κάθετη πάσα του Πέδρο. Ο Μάρλος στο 27ο λεπτό έχασε τρομερή ευκαιρία για την ισοφάρηση, αλλά ο Πάο Λόπεθ έδειξε τα ανταντακλαστικά του.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά χωρίς να καταφέρουν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες. Ο Ελ Σαραουί έκανε το 2-0 στο 73ο λεπτό έπειτα από αντεπίθεση και κόντρα στη ροή του αγώνα με τρομερή ατομική ενέργεια. Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο 77ο πεότ με τον Μαντσίνι να κάνει το τελικό 3-0 με κεφαλιά.

Τότεναμ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0

Η Τότεναμ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν πήρε τη νίκη με 2-0. Στο 25ο λεπτό ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ, στην επαναφορά, έπειτα από δοκάρι του Λαμέλα.

Ο ίδιος παίκτης στο 70ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας των Κροατών και εκτέλεσε για το τελικό 2-0, βάζοντας το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση.

«Παλικαρίσια» Μίλαν στο τέλος, άνετος ο Άγιαξ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: «Καθάρισε» ο Κέιν, τριάρα η Ρόμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.