EUROPA LEAGUE

Europa League: «Πάγωσε» στο τέλος η Μίλαν, θρίαμβος για Γιουνάιτεντ

Europa League: Η Μίλαν κρατούσε τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας την «πάγωσε». Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε την Σοσιεδάδ με 0-4!

Europa League: Εντυπωσιακά παιχνίδια με γκολ και θέαμα οι ως τώρα αποψινές αναμετρήσεις. Θρίαμβοι για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, και Τότεναμ. Πολλά παιχνίδια με ανοιχτούς «λογαριασμούς».

Βακ Πέλετς- Τότεναμ 1-4

Οι Άγγλοι πήραν άνετα τη νίκη με 1-4 και θα βρεθούν εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τρία τέρματα. Στο 13′ ο Σον άνοιξε το σκορ, στο 28′ ο Μπέιλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 34′ ο Μόουρα έκανε το 0-3.

Στο 55ο λεπτό οι Αυστριακοί μείωσαν με πέναλτι, αλλά η Λονδρέζοι «χτύπησαν» και πάλι. Στο 88′ ο Βινίσιους έγραψε το τελικό 1-4, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκρισης.

Γιούνγκ Μπόις – Λεβερκούζεν 4-3

Στο συναρπαστικό παιχνίδι της Γιουνκ Μπόις με την Μπάγερν Λεβερκούζεν οι Ελβετοί πήραν τι νίκη στο τέλος του αγώνα.

Ειδικότερα, η Γιούνκ Μπόις ευτύχησαν να προηγηθούν με τρία τέρματα στο ημίχρονο. Εκεί που πίστεψαν πως «καθάρισαν» το παιχνίδι, η Λεβερκούζεν επέστρεψε. Με τρία γρήγορα γκολ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο 3-3, σε ένα επικό παιχνίδι. Τελικά, η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, καθώς στο 89′ έγινε το 4-3.

Ερυθρός Αστέρας – Μίλαν 2-2

Ένα ακόμα καθηλωτικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του, ως το τέλος. Η Μίλαν ήταν αυτή που προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο, με αυτογκολ.

Ο Κάνγκα ισοφάρισε με πέναλτι στο 52ο λεπτό, με τον Ερνάντες να «απαντάει» με τον ίδιο τρόπο για το 1-2 στο 61′.

Εκεί που οι Ιταλοί πίστεψαν πως πήραν τη νίκη, ήρθε το γκολ του Πάβκοφ, κάνοντας το 2-2 στις καθυστερήσεις, κρατώντας «ανοιχτή» την πρόκριση.

Κράσνονταρ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-3

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ που νίκησε την Κράσνονταρ.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Πέτκοβιτς στο 15′, με τον Μπεργκ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 28ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι ο Πέτκοβιτς έδωσε προβάδισμα στους Κροάτες, στο 54′. Ο Κλάεσον ισοφάρισε εκ νέου για τους Ρώσους. Το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η Ντιναμό έκλεισε το σκορ στο 75ο λεπτό, παίρνοντας τη νίκη με 2-3.

Μπράγκα – Ρόμα 0-2

Τεράστιες πιθανότητες για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έχει και η Ρόμα.

Οι Ιταλοί παίζοντας με παίκτη περισσότερο από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν να διασφαλίσουν τη νίκη, με 0-2. Ο Τζέκο έκανε το 0-1 μόλις το 5ο λεπτό της συνάντησης.

Στο 54′ ήρθε η αποββολή για τους Πορτογάλους. Η Ρόμα βρήκε το γκολ με τον Μιγκιταριάν, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, έπειτα από χρήση VAR.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Μαγιοράλ στο 86ο λεπτό, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού στην ομάδα του.

Σοσιεδάδ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4

Παιχνίδι…μονόλογος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πήρε σπουδαία νίκη με 0-4.

Ο συνήθης ύποπτος Μπρούνο Φερνάντες σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του (27′, 57′). Ο Ράσφορντ έκανε το 0-3 στο 65ο λεπτό, ενώ το γκολ του Γκρίνγουντ ακυρώθηκε έπειτα από χρήση VAR στο 68ο λεπτό.

Το τελικό 0-4 έκανε ο Τζέιμς στο 90ο λεπτό, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με διαστάσεις θριάμβου.

Το παιχνίδι της Σλάβια Πράγας με τη Λέστερ ήταν το μοναδικό που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του Europa League

Σοθιεδάδ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (27′, 57′ Φερνάντες, 64′ Ράσφορντ, 90′ Τζέιμς)

Ερυθρός Αστέρας – Μίλαν 2-2 (52′ Κάνγκα, 90+3′ Πάνκοφ / 42′ Πάνκοφ (αυτ.), 61′ Ερναντές)

Μπράγκα – Ρόμα 0-2 (5′ Τζέκο, 86′ Μαγιοράλ)

Βόλφσμπεργκερ – Τότεναμ 1-4 (55′ Λιντελ / 13′ Σον, 28′ Μπέιλ, 34′ Λούκας, 88′ Βινίσιους)

Σλάβια Πράγας – Λέστερ 0-0

Γιούνγκ Μπόις – Μπάγερ Λεβερκούζεν 4-3 (3′ Φάσναχτ, 19′, 89′ Σέμπετσιου, 44′ Ελιά / 49′, 52′ Σικ, 67΄ Ντιαμπί)

Κράσνονταρ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-3 (28′ Μπεργκ, 69′ Κλάεσον / 15, 54′ Πέτκοβιτς, 75′ Ατεμβέρι)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: «Πάγωσε» στο τέλος η Μίλαν, θρίαμβος για Γιουνάιτεντ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.