EUROPA LEAGUE

Europa League: «Παλικαρίσια» Μίλαν στο τέλος, άνετος ο Άγιαξ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο σκέλος της βραδιάς του Europa League, με ανοιχτούς «λογαριασμούς» για τους επαναληπτικούς αγώνες.  Στροφή στο Europa League, με τα «φώτα» να κλέβει το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ–Μίλαν. Προβάδισμα ενόψει επαναληπτικών Άγιαξ και Βιγιαρεάλ. Αναλυτικότερα οι ως τώρα αγώνες της βραδιάς:  Άγιαξ – Γιουνγκ Μπόις 3-0 Ο Άγιαξ ήταν το «αφεντικό» σε ολόκληρο το παιχνίδι,...

Ολοκληρώθηκε το πρώτο σκέλος της βραδιάς του Europa League, με ανοιχτούς «λογαριασμούς» για τους επαναληπτικούς αγώνες.

Στροφή στο Europa League, με τα «φώτα» να κλέβει το Μάντσεστερ ΓιουνάιτεντΜίλαν. Προβάδισμα ενόψει επαναληπτικών Άγιαξ και Βιγιαρεάλ.

Αναλυτικότερα οι ως τώρα αγώνες της βραδιάς:

Άγιαξ – Γιουνγκ Μπόις 3-0

Ο Άγιαξ ήταν το «αφεντικό» σε ολόκληρο το παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί του ζευγαριού. Ο Αίαντας είχε την υπεροχή, με πρωτοβουλίες κινήσεων και εν τέλη τρία γκολ που του δίνουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να παρέμεινε «άσφαιρος», αλλά στο δεύτερο πήρε αυτό που έψαχνε από την αρχή. Ο Κλάασεν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό.

Σε μια οργανωμένη επίθεση, ο Κλάασεν έγινε αποδέκτης της μπάλας και εντός περιοχής με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Άγιαξ.

Ο Τάντις διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 82ο λεπτό δίνοντας «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην ομάδα του. Στις καθυστερήσεις, ο Μπρόμπει έκανε το τελικό 3-0 κάνοντας την ομάδα του ακλόνητο φαβορί.

Δυναμό Κιέβου – Βιγιαρεάλ 0-2

Η Βιγιαρεάλ ήταν αυτή που «χαμογέλασε» στο σημερινό παιχνίδι, καθώς ήταν η πιο εύστοχη ομάδα. Μπορεί η Δυναμό να έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Τσιγκάνοφ και Ροντρίγκεζ, αλλά ο Τόρρες έδωσε τη λύση για τους Ισπανούς.

Ειδικότερα, στο 30ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας ο Μορένο ήταν ξύχραιμος και πάσαρε στον αμαρκάριστο συμπαίκτη που για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και δεύτερη φορά. Ο Αλμιόλ βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Τσιγκάνοφ «πάλεψε» για ένα γκολ για την ομάδα του, αλλά δε μπόρεσε να αλλάξει το τελικό 0-2.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μίλαν 1-1

Σε ένα παιχνίδι που όλα έδειχναν νίκη της Μάντσεστερ, η Μίλαν έφερε τα «πάνω-κάτω» στις καθυστερήσεις.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα, τον Ντιαλό με κεφαλιά, στο 50ο λεπτό.

Ο αγώνας ήταν στις καθυστερήσεις, αλλά οι Ιταλοί δεν είχαν πει την τελευταίας τους λέξη. Ο Κάιερ έδωσε τη λύση, σκοράροντας «χρυσό» γκολ, ενόψει του επαναληπτικού, σημειώνοντας το τελικό 1-1 στοπ 92ο λεπτό με κεφαλιά.

Σλάβια Πράγας – Ρέιντζερς 1-1

Η Σλάβια Πράγας αν και είχε την υπεροχή δεν κατάφερε να πάρει τη πολυπόθητη νίκη. Αντιθέτως, η Ρέιντζες βρήκαν σημαντικό εκτός έδρας γκολ και κρατά σε μεγάλο βαθμό τη τύχη στα χέρια της.

Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Στάντσιου. Η απάντηση των Σκωτσέζων ήρθε στο 36ο λεπτό, με τον Χελάντερ να σημειώνει το τελικό 1-1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: «Παλικαρίσια» Μίλαν στο τέλος, άνετος ο Άγιαξ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.