EUROPA LEAGUE

Europa League: Πρόκριση για Σεβίλλη στους «16» (vid)

Σκόραραν οι Μπεν Γεντέρ και Σαράμπια στο 2-0 επί της Λάτσιος

Έχοντας προβάδισμα από το 1-0 του πρώτου αγώνα στο Ολίμπικο, η Σεβίλλη αγχώθηκε, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση για τους «16» του Europa League.

Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν, για τον οποίο υπάρχουν πολλές μουρμούρες, νίκησε με 2-0 τη Λάτσιο και έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Μόλις είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του ματς ο Σαράμπια έκανε το σουτ, ο Στρακόσα απέκρουσε ασταθώς κι ο Μπεν Γεντέρ σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ για τους Σεβιγιάνους.

Οι Ιταλοί δεν τα παράτησαν και στο 60′ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Βάσκες για μαρκάρισμα στον Ρόμουλου.

Αλλά έντεκα λεπτά ο Μάρουσιτς πήρε και αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα οι ελπίδες για ανατροπή να λιγοστέψουν.

Έτσι στο 78′ ο Σαράμπια συνδυάστηκε άριστα με τον Χεσούς Νάβας, ξαναπήρε την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Σεβίλλη.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Χεσούς Νάβας, Γκαμπριέλ Μερκάδο, Κερ, Σέρτζι Γκόμεθ, Σέρχιο Εσκουδέρο (6′ λ.τρ. Πρόμες), Βάσκες, Ρόκε Μέσα (82′ Ρογκ), Σαράμπια, Αντρέ Σίλβα (63′ Αμαντού), Μπεν Γεντέρ.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μάρουσιτς, Πάτρικ (48′ Κορέα), Ατσέρμπι, Ράντου, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (56′ Ρομούλο), Μπάντελι (77′ Ντουρμίσι), Κατάλντι, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: Πρόκριση για Σεβίλλη στους «16» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.