EUROPA LEAGUE

Europa League: Προκρίθηκε η Άρσεναλ, την έκπληξη η Μόλντε!

Europa League: Σπουδαίες αναμετρήσεις και πολλά γκολ σημειώθηκαν στις πρώτες αποψινές ευρωπαϊκές αναμετρήσεις. Την τεράστια έκπληξη έκανε η Μόλντε!

Europa League: Η Μόλντε ήταν η ομάδα που έκανε την μεγαλύτερη ως τώρα έκπληξη στη διοργάνωση που προκρίθηκε κόντρα στη Χόφενχαιμ.

Europa League – Αναλυτικά οι αγώνες των 19:55

Άγιαξ – Λιλ 2-1

Ο Άγιαξ πήρε και δεύτερη νίκη κόντρα στην αξιώμαχη Λιλ και πάλι με 2-1, όπως στο πρώτο παιχνίδι.

Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Κλάασεν στο 15ο λεπτό, ενώ οι Γάλλοι ισοφάρισαν προσωρινά με πέναλτι στο 78ο λεπτό.

Ο Νέρες στο 88ο λεπτό έδωσε τέλος στην υπόθεση πρόκριση, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Άρσεναλ – Μπενφίκα 3-2

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης» ανάμεσα σε Άρσεναλ και Μπενφίκα. Οι Λονδρέζοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 3-2 και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης.

Το σκορ για τους «κανονιέρηδες» άνοιξε ο Ομπαμεγιάνκ στο 21ο λεπτό. Η απάντηση των Πορτογάλων ήρθε στο 43ο λεπτό με τον Γκονσάλβες, κάνοντας το 1-1.

Στο 50ο λεπτό η Άρσεναλ σκόραρε και πάλι με τον Ομπαμεγιάνκ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα και τη χρήση VAR.

Η ανατροπή ήρθε στο 61ο λεπτό με τον Ράφα Σίλβα να κάνει το 1-2 δίνοντας σκορ πρόκρισης. Οι Άγγλοι ήταν αποφασισμένοι και έκαναν την ανατροπή.

Ο Τίρνει στο 67ο λεπτό έκανε το 2-2, ενώ ο Ομπαμεγιάνκ και πάλι έδωσε την πρόκριση στο 87ο λεπτό, σε ένα τρομερό παιχνίδι.

Νάπολι – Γρανάδα 2-1

Η Νάπολι παρά την υπεροχή της και την τεράστια προσπάθειά της δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ με τον Ζιελίνσκι μόλις στο 3ο λεπτό. Η Γρανάδα ισοφάρισε στο 25ο με τον Μοντόρο.

Η Νάπολι έκανε το τελικό 2-1 με τον Ρουίζ στο 59ο λεπτό, με τους Ισπανούς τελικά να γεύονται γλυκιά ήττα, παίρνοντας την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2.

Βιγιαρεάλ – Σάλτσμπουργκ 2-1

Η Βιγιαρεάλ έχοντας σκορ ασφαλείας (2-0) από το πρώτο παιχνίδι διαχειρήστηκε σωστά το σημερινό παιχνίδι και πήρε την πρόκριση.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ με τον Μπερίσα στο 17ο λεπτό. Οι Ισπανοί όμως σημείωσαν την ανατροπή με τον Μορένο στο 40′ και πέναλτι του ίδιου παίκτη στο 89′, κάνοντας το 2-1.

Ρέιντζερς – Αντβέρπ 5-2

Χορταστικό ματς ανάμεσα σε Ρέιντζερς και Αντβέρπ. Η ομάδα της Σκωτίας ήταν επιβλητική και πήρε την πρόκριση.

Ο Μορέλος άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Ραφαέλοφ απάντησε στο 32ο κάνοντας το 1-1. Στο δεύτερο μέρος με δύο γρήγορα γκολ οι Πάτερσον στο 46′ και Κέντ στο 55′ έκαναν το 3-1.

Ο Λαμκέλ έκανε το 3-2 στο 57ο λεπτό, αλλά η Ρέιντζερς με δύο πέναλτι στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε το τελικό 5-2.

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0

«Αεράτη» πρόκριση της Σαχτάρ που διαχειρίστηκε σωστά την «προίκα» που είχε στο πρώτο παιχνίδι με 3-0.

Οι Ουκρανοί κέρδισαν απόψε με 1-0, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μοράες στο 67ο λεπτό. Η Μακάμπι πάλεψε, αλλά το σκορ του πρώτου αγώνα δεν έδινε πολλά περιθώρια.

Χόφενχαιμ – Μόλντε 0-2

Τη μεγαλύτερη ως τώρα έκπληξη έκανε η Μόλντε που πέταξε εκτός διοργάνωσης τη Χόφενχαιμ.

Οι Νορβηγοί κέρδισαν με 0-2 και σε συνδυασμό του πρώτου αγώνα (3-3) πανηγύρισαν την πρόκριση, αφήνοντας εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων τους Γερμανούς.

Η Χόφενχαιμ είχε συντριπτική υπεροχή στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το παιχνίδι, με τη Μόλντε να σκοράρει στο 20′ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Συνοπτικά τα ως τώρα αποτελέσματα του Europa League:

Άγιαξ – Λιλ 2-1 (15′ Κλάασεν, 88′ Νέρες / 78′ πεν. Γιαζίτσι) [2-1]

Άρσεναλ – Μπενφίκα 3-2 (21′ 87′ Ομπαμεγιάνγκ, 67′ Τίρνι / 43′ Γκονσάλβες, 61′ Σίλβα) [1-1]

Χόφενχαϊμ – Μόλντε 0-2 (20′ 90+5′ Άντερσεν) [3-3]

Ρέιντζερς – Αντβέρπ 5-2 (9′ Μορέλος, 46′ Πάτερσον,55′ Κεντ, 79′ πεν. Μπάρισιτς, 90+2′ πεν. Ίτεν / 31′ Ρεφαέλοφ, 57′ Ζε) [4-3]

Νάπολι – Γρανάδα 2-1 (3′ Ζιελίνσκι, 59′ Φαμπιάν Ρουίθ / 25′ Μοντόρο) [0-2]

Σαχτάρ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0 (67′ πεν. Μοράες) [2-0]

Βιγιαρεάλ – Ζάλτσμπουργκ 2-1 (40′ 89′ πεν. Μορένο / 17′ Μπερίσα) [2-0]

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: Προκρίθηκε η Άρσεναλ, την έκπληξη η Μόλντε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.