EUROPA LEAGUE

Europa League: Βαλένθια στο 93′! (vids)

Η Τσέλσι διέλυσε τη Ντιναμό στο Κιέβο με 5-0, ενώ η Νάπολι παρά την ήττα με 3-1 συνεχίζει στους "8" του Europa League. Δράμα στο Κράσνονταρ, με λυτρωτή τον Γκουέντες για τη Βαλένθια (1-1).

Η Τσέλσι διέλυσε τη Ντιναμό στο Κιέβο με 5-0, ενώ η Νάπολι παρά την ήττα με 3-1 συνεχίζει στους “8” του Europa League. Δράμα στο Κράσνονταρ, με λυτρωτή τον Γκουέντες για τη Βαλένθια (1-1).

Η Κράσνονταρ πίστεψε πως έβλεπε σε επανάληψη την εξέλιξη της ρεβάνς των «32» στο Λεβερκούζεν. Τότε ο Σουλεϊμάνοφ την είχε λυτρώσει με ένα τρομερό γκολ. Κάτι παρόμοιο συνέβη και κόντρα στη Βαλένθια. Οι Ρώσοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν και τους αρκούσε για πρόκριση, στο 85’ όταν ο Σουλεϊμάνοφ συνέκλεινε από τα δεξιά και με ένα απίθανο σουτ δεν άφησε περιθώρειο στον Νέτο. Ωστόσο «νυχτερίδες» δεν είναι η Λεβερκούζεν. Στο λίγο χρόνο που τους απέμενε βρήκαν μαζικά μπροστά και ισοφάρισαν σε 1-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γκουέντες βρέθηκε από την ασίστ του Γκαμεϊρό μέσα στην περιοχή και έστειλε στην ομάδα του στα προημιτελικά.

ΤΙΜΙΑ ΑΛΛΑ… ΛΙΓΗ

Η Σάλτσμπουργκ είχε να διαχειριστεί αποστολή που έμοιαζε αδύνατη μετά το 3-0 του «Σαν Πάολο». Ηρθε και το γκολ του Μίλικ στο 14’ για να τελειώσει οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Ωστόσο η ομάδα της Ρεντ Μπουλ δεν τα παράτησε. Η ανατροπή έγινε, όμως το 3-1 ήρθε στο φινάλε, πολύ αργά για τα άλλα δύο γκολ που χρειαζόταν. Αρχικά ο Νταμπούρ είχε ισοφαρίσει (25’), ο Γκολντμπράντεν στο 65′ έκανε το 2-1 και ο Λάιτγκεμπ στο 90+1’ διαμόρφωσε μια νίκη (απλά) της… τιμής.

ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΣΟΟΥ ΤΟΥ ΖΙΡΟΥ

Είχε να το επαναλάβει από το 2015, τότε κόντρα στον Ολυμπιακό. Το δεύτερο χατ τρικ του Ζιρού στην Ευρώπη ήρθε κόντρα σε ομάδα που είχε αποκλείσει τους «ερυθρόλευκους». Σύμπτωση; Ο Γάλλος στράικερ έφτασε τα 9 γκολ στο Γιουρόπα Λιγκ και η Τσέλσι διέλυσε με 5-0 τη Ντιναμό στο Κίεβο. Το σκορ άνοιξε στο 5’ από κοντά, ενώ στο 33’ έκανε και το 0-2. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάρκος Αλόνσο έκανε το 0-3, ενώ είχε και δοκάρι στην επανάληψη. Στο 59’ ο Ζιρού «χτύπησε» για τρίτη φορά, ενώ το τελικό 0-5 έκανε ο Χάντσον Οντόι στο 78’ ύστερα από ασίστ του Γάλλου επιθετικού.

Europa League – Φάση των «16»

Ντ. Κιέβου – ΤΣΕΛΣΙ 0-5 (0-3)

(5′, 33′, 59′ Ζιρού, 45’+1′ Μάρκος Αλόνσο, 78′ Χάντσον-Οντόι)

Ζάλτσμπουργκ – ΝΑΠΟΛΙ 3-1 (0-3)

(25′ Νταμπούρ, 65′ Γκούλμπραντσεν, 90’+2′ Λάιτγκαμπ – 14′ Μίλικ)

Κρασνοντάρ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 1-1 (1-2)

85′ Σουλεϊμάνοφ – 90’+3′ Γκουέντες)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: Βαλένθια στο 93′! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.