EUROPA LEAGUE

Η… υποχρεωτική νίκη για την Μπέτις (vid+pics)

Κόντρα στην Ντουντελάνζ, 3-0, προσπέρασε τον Ολυμπιακό

Η Μπέτις, όπως και οι άλλες ομάδες του 6ου ομίλου στο Europa League, στοχεύουν στους έξι πόντους στα παιχνίδια με την Ντουντελάνζ.

Η Μπέτις, αν και σπατάλησε  ένα ημίχρονο, όπως και η Μίλαν, τελικά νίκησε 3-0 την ομάδα από το Λουξεμβούργο στη Σεβίλλη και σε συνδυασμό με την ήττα του Ολυμπιακού στο Μιλάνο, προσπέρασε στη 2η θέση του ομίλου.

Η Ντουντελάνζ, στην πρεμιέρα των ομίλων, άντεξε για 52 λεπτά κόντρα στη Μίλαν, όταν και δέχθηκε το γκολ από την Ιγκουαϊν.

Ετσι κι απόψε, στην έδρα της Μπέτις άντεξε μέχρι το 56ο λεπτό, όταν ο Σανάμπρια με κεφαλιά σημείωσε το πρώτο γκολ για την ισπανική ομάδα (χρειάστηκε η βοήθεια του goal line technology για να μετρήσει).

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν  άλλα δύο γκολ στο τέλος, με τους Σέλσο στο 80’ και τον Τέγιο στο 88’, για την πρώτη τους νίκη στον όμιλο και τώρα έχουν τα δύο κρίσιμα παιχνίδια με τη Μίλαν.

Στον 1ο όμιλο η ΑΕΚ Λάρνακας προηγήθηκε στην στην «Μπάια Αρένα» του Λεβερκούζεν, όμως η Μπάγερ έφθασε εύκολα στη νίκη με 4-2 και μαζί με τη Ζυρίχη (1-0 τη Λουντογκόρετς), έφθασαν στο δύο στα δύο.

Γκολ ο Σωτηρίου, στα κάγκελα, πριν από την κόκκινη, ο Ζέκα

Με τον Κύπριο, Πιέρο Σωτηρίου να ανοίγει το σκορ, η Κοπεγχάγη σημείωσε νίκη πρόκρισης με 2-1, επί της Μπορντό στη Γαλλία. Ο Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος υπέπεσε σε πέναλτι στο 45’, αλλά ο Καμανό αστόχησε για την Μπορντό, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ζέκα.

Τα θαλάσσωσε ο Βράνιες

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να πάει ο Όγκνιεν Βράνιες. Ο τέως κεντρικός αμυντικός της ΑΕΚ και νυν της Αντερλεχτ, πρώτα έκανε πέναλτι στο 19’, έπειτα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 46’ και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε τη νίκη με 2-0 στις Βρυξέλλες

Γκολ και αρχηγός ο Σωκράτης, ανατροπή στις καθυστερήσεις η Σπόρτινγκ

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Αρσεναλ. Με κοντινή προβολή, έβαλε το πρώτο γκολ στην άνετη νίκη επί Καραμπάγκ στο Μπακού, με 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ουκρανικής Βόρσκλα με ανατροπή στο σκορ, 2-1. Τα δύο γκολ για την πορτογαλική ομάδα ήρθαν στο 90+1’ και στο 90+3’.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες

2η Αγωνιστική

6ος όμιλος
Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1 (70’, 79’ Κουτρόνε, 76’ Ιγκουαϊν / 14’ Γκερέρο)
Μπέτις – Ντουντελάνζ 3-0 (56’ Σανάμπρια, 80’ Σέλσο, 88’ Τέγιο Ερέρα)

Η βαθμολογία στον όμιλο του Ολυμπιακού

Η πρώτη «κανονιά» του Σωκράτη με την Άρσεναλ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η… υποχρεωτική νίκη για την Μπέτις (vid+pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.