EUROPA LEAGUE

Λέστερ-ΑΕΚ 2-0: Και πάλι καλά να λέει…

Λέστερ-ΑΕΚ 2-0 με την ελληνική ομάδα για ακόμη ένα ματς να απογοητεύει και την ομάδα του Ρότζερς να παίρνει την πρωτιά στον όμιλο του Europa League.

Η Λέστερ μέσα σε 3 λεπτά κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό σκορ απόψε στο ματς. Στο 12′ και στο 14′ σκόραρε απέναντι στην κωμική άμυνα της ΑΕΚ και πήρε άνετα τη νίκη στο φινάλε των ομίλων του Europa League.

Η ελληνική ομάδα ήταν κακή, με άμυνα που έδινε φάσεις και έκανε εύκολα λάθη, ενώ η επίθεση της αδυνατούσε να απειλήσει…

To LIVE του αγώνα

To ματς

Η Λέστερ είναι καλύτερη σε όλα και ήταν δύσκολο η ΑΕΚ να την αμφισβητήσει. Έτσι μέσα σε ένα 3λεπτο στο ξεκίνημα του ματς η βρετανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος και ατυχία του αντιπάλου της και διαμόρφωσε το… τελικό σκορ (2-0). Ένα σκορ που κολακεύει την ελληνική ομάδα που θα μπορούσε να «μετρήσει» και άλλα γκολ, αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας είπε «όχι» σε 3-4 κρίσιμες φάσεις, την ώρα που πελαγοδρομούσε η άμυνα της και η επίθεση της δεν κατάφερε να απειλήσει τον δεύτερο πορτιέρε της Λέστερ. Και δυστυχώς αποδείχθηκε ότι η ΑΕΚ δεν έχει τα «εφόδια» ακόμη για αυτό το επίπεδο.

Ετσι, η Λέστερ πήρε την πρωτιά στον όμιλο και η ΑΕΚ την τελευταία θέση…

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς μόνο με τον Ανσαριφάρντ φουνταριστό και εννέα παίκτες να πιέζουν μπροστά από τον Τσιντώτα. Ωστόσο, πολύ γρήγορα πλήρωσε τα τραγικά λάθη της. Στο 12’ από δεξιά έγινε το γέμισμα, ο Σβάρνας έκανε αδιανόητο λάθος και έστρωσε στον Ουντέρ που από κοντά εκτέλεσε για το 1-0. Δύο λεπτά μετά πάλι από δεξιά έγινε η πλαγιοκόπηση, ο Μπαρνς σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Νεντελτσεάρου και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Το σκορ σκόραρε την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να αντιδράσει παρά μόνο να παίζει άμυνα. Με σχετική ευκολία πατούσε περιοχή και οι αμυντικοί της Ενωσης έκοβαν μόνο τα γεμίσματα. Θα μπορούσε το σκορ μάλιστα να είναι και μεγαλύτερο, αλλά ο Τσιντώτας έβγαλε 2 επικίνδυνες φάσεις στα ελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Επιθετικά η ΑΕΚ ήταν ανύπαρκτη και δεν απασχόλησε καθόλου την άμυνα της Λέστερ.

Στην επανάληψη ο Καρέρα έβαλε μετά από 10 λεπτά τους Σάκχοφ-Μαχαίρα και γύρισε το σύστημα σε 4-3-3 με την ελπίδα να απειλήσει περισσότερο. Η αλήθεια είναι ότι δεν τα κατάφερε και την ευνόησε το γεγονός ότι η Λέστερ δεν είχε πατημένο το γκάζι. Αμυντικά τα λάθη ήταν πολλά και φτηνά και η Λέστερ θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα γκολ, αλλά ο Τσιντώτας αποδείχθηκε σταθερός, ενώ κάποιες άλλες φάσεις σπαταλήθηκαν.

Και κάπως έτσι το ματς έληξε δίχως πολλές συγκινήσεις με την ΑΕΚ να παίρνει το δρόμο της επιστροφής για τη δύσκολη ελληνική πραγματικότητα.

MVP

ΧΑΡΒΕΪ ΜΠΑΡΝΣ

Ο 23χρονος Βρετανός από αριστερά έκανε μεγάλη «ζημιά» στην ΑΕΚ. Κατάφερε όλες τις φάσεις να τις φτιάξει από εκεί και να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα της ελληνικής ομάδας. Στην φάση του 2-0 ο ίδιος αποφάσισε να εκτελέσει και μετά από κόντρα έγραψε το τελικό σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΛΟΡΕΝΣ ΒΙΣΕΡ (ΒΕΛΓΙΟ)

Ο διαιτητής από το Βέλγιο δεν είχε δύσκολο έργο. Καμία δύσκολη φάση, ενώ τελείωσε το ματς με μόνο μία κίτρινη. Δείγμα του πόσο… χαλαρό ματς είχε να αντιμετωπίσει στο Λέστερ.

Τα αποψινά αποτελέσματα του ομίλου:

• Λέστερ-ΑΕΚ 2-0 (12′ Ουντέρ, 14′ Μπαρνς)
  • Μπράγκα-Ζόρια 2-0 (61′ αυτ. Χάνα, 67′ Ρικάρντο Χόρτα)

Η βαθμολογία του ομίλου:

1. Λέστερ 13
  2. Μπράγκα 13
  3. Ζόρια 6
  4. ΑΕΚ 3

Λέστερ-ΑΕΚ 2-0

Λέστερ (Μ. Ρότζερς, 4-3-3): Γουόρντ, Τζάστιν, Φοφανά (82’ Μόργκαν), Εβανς, Τόμας, Πράετ, Εντίντι (63’ Μεντί), Τίλεμανς (82’ Τσάντουρι), Ουντέρ, Μπαρνς, Ιενάτσο (67’ Πέρεζ)

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Τσιντώτας, Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας (56’ Σάκχοφ), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (81’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (66’ Αλμπάνης), Κρίστισιτς, Μιτάϊ, Γκαρσία (55’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (66’ Ολιβέιρα)

Ο Βέλγος Βίσερ χρέωσε με κίτρινη κάρτα τον Χνιντ (24’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λέστερ-ΑΕΚ 2-0: Και πάλι καλά να λέει…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...