EUROPA LEAGUE

Λιντς – Μάντσεστερ Γιουν. 0-5: Aπό τώρα στους «8» (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 5-0 από το άδειο και παγωμένο «Linzer Stadion» απέναντι στη Λίντσερ και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Europa League.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις, έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Europa League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» λόγω του άδειου γηπέδου εξαιτίας του κορονοϊού.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18′ με τον Μάτα που πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ 10 λεπτά αργότερα  άνοιξε το σκορ με τον Μπρούνο Φερνάντες να κερδίζει τις κόντρες και να περνά για τον Ιγκάλο, που κοντρόλαρε τρεις φορές, ώσπου… αποφάσισε να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στο «παραθυράκι» των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι διάβολοι» ξεκίνησαν ιδανικά με ένα γκολ στο 58ο λεπτό, όταν ο Τζέιμς σημάδεψε εύστοχα με σουτ στην κλειστή γωνία, αφού απέφυγε αρχικά τον Τράουνερ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Europa League: Τα τυπικά για την πρόκριση η Βασιλεία, στο… φινάλε η Μπασακσεχίρ (vids)

Στο 62′ ο Μπρούνο Φερνάντες πέρασε για τον Ιγκάλο που πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ενώ 20 λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Μάτα να πλασάρει εξαιρετικά τον Σλάγκερ για το 0-3.

Οι καθυστερήσεις έφεραν άλλα δύο γκολ για τη Γιουνάιτεντ, μιας και στο δεύτερο λεπτό ο Γκρίνγουντ σούταρε από πλάγια θέση κάνοντας το 0-4, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αντρέας Περέιρα με μακρινό σουτ έκανε το 0-5!

ΛΙΝΤΣΕΡ: Σλάγκερ, Ράμσεμπνερ, Τράουνερ, Ρανφτλ, Ρέιτερ, Χόλαντ (76′ Χάουντουμ), Μίχορλ, Ρένερ, Τετέ (61′ Ραγκούς), Φρέιζερ (71′ Μπάλιτς), Κλάους

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Γουίλιαμς, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Μάτα, Ντάνιελ Τζέιμς (71′ Τσόνγκ), Μπρούνο Φερνάντες (78′ Αντρέας Περέιρα), Ιγκάλο (85′ Γκρίνγουντ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λιντς – Μάντσεστερ Γιουν. 0-5: Aπό τώρα στους «8» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.