EUROPA LEAGUE

Μάντσεστερ – Κοπεγχάγη 1-0: Με την… ψυχή στο στόμα! (vid)

Με γκολ πέναλτι οι Άγγλοι πήραν την πρόκριση...

Μάντσεστερ – Κοπεγχάγη 1-0: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Μάντσεστερ – Κοπεγχάγη 1-0: Οι Άγγλοι νίκησαν την Κοπεγχάγη με 1-0 σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση και η ομάδα του Ζέκα έβαλε δύσκολα στους Άγγλους.

Μπορεί να πίστευαν οι περισσότεροι πως το έργο της Μάντσεστερ θα ήταν εύκολο, αλλά οι Δανοί είχαν άλλη άποψη.

Καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα η Μάντσεστερ. Έχοντας στο ματς δύο δοκάρια, αλλά και δύο γκολ τα οποία ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Στο 45′ ο Γκρίνγουντ σκόραρε αλλά ακυρώθηκε το γκολ από το VAR ως οφσάιντ, ενώ για τον ίδιο λόγο ακυρώθηκε και το γκολ του Ράσφορντ. Μάλιστα στο δεύτερο γκολ που ακυρώθηκε αρχικά είχε δοκάρι ο Γκρίνγουντ.

Το δεύτερο δοκάρι των Άγγλων ήταν στο 63′ σε σουτ του Μπρούνο.

Από την άλλη η Κοπεγχάγη αντέδρασε και είχε στο 65′ μία μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, χωρίς όμως να το καταφέρει.

Η Μάντσεστερ συνέχισε να «σφυροκοπάει» με τον τερματοφύλακα Γιόνσον να είναι ο κορυφαίος του αγώνα!

Έτσι έμεινε το 0-0 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όπου ο Γιόνσον νικήθηκε μόνο από το σημείο του πέναλτι.

Στο 95′ της παράτασης ο Μαρσιάλ κέρδισε το πέναλτι από τον Μπιέλαντ, μία απόφαση η οποία έφερε έντονες αντιδράσεις από πλευράς Δανών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Φερνάντες ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ρομέρο, Γουάν-Μπισάκα, Μπαϊγί (70’ Λίντελοφ), Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς, Φρεντ (70’ Μάτιτς), Γκρίνγουντ (91′ Μάτα), Φερνάντες, Πογκμπά, Ράσφορντ (113′ Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ (120′ ΜακΤόμινεϊ)

Κοπεγχάγη (Στάλε Σολμπάκεν): Γιόνσον, Βαρέλα (105′ Μπάρτολετς), Νέλσον, Μπιέλαντ, Μπόιλεσεν (15’ λ.τρ. Μπένγκτσον), Μπίελ (57’ Οβιέδο), Στάγκε (105′ Μουντράζιγια), Ζέκα, Νταράμι (57’ Κάουφμαν), Φαλκ (111′ Βικ), Βιντ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μάντσεστερ – Κοπεγχάγη 1-0: Με την… ψυχή στο στόμα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.