EUROPA LEAGUE

Με περίπατο το απόλυτο η Τσέλσι, 3-1 τη ΜΠΑΤΕ

Οι «μπλε» καθάρισαν… επαγγελματικά με χατ τρικ του Λόφτους Τσικ τους Λευκορώσους. «Τεσσάρα» της Γκενκ στη Μπεσίκτας, δεν άντεξε ο Απόλλωνας στη Φρανκφούρτη

Η Τσέλσι στο Europa League βγάζει απλώς την… υποχρέωση. Η Βίντι δεν ανησύχησε ποτέ τους Λονδρέζους που στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με δύο γκολ και τελικά επιβλήθηκαν 3-1 της Βίντι για την τρίτη νίκη τους στον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Ο Σάρι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν αρκετό μέσα στη σεζόν, όπως οι Έμερσον, Τζαπακόστα, Κρίστενσεν, Λούφτους Τσικ. Ο τελευταίος έκλεψε τις εντυπώσεις, καθώς έγινε ο πρώτος Άγγλος που πετυχαίνει χατ τρικ στο Europa League μετά από το 2014 και τον Χάρι Κέιν (κόντρα στην Αστέρα Τρίπολης).

Ο Λόφτους Τσικ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ μόλις στο 2ο λεπτό και μετά από ασίστ του Τζαπακόστα και έληξε το ματς από το 8ο λεπτό κιόλας έπειτα από κόρνερ του Γουίλιαν. Το ημίχρονο βγήκε στο… ρελαντί για τους «μπλε» και με την έναρξη του δεύτερου ο 22χρονος μέσος ολοκλήρωσε το χατ τρικ του.

Η ΜΠΑΤΕ με ένα από τα λίγα σουτ της, κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής (79’) με τον Ρίος από κοντά ύστερα από φάουλ του Στάσεβιτς σε μια φάση που η άμυνα των Λονδρέζων δεν αντέδρασε σωστά.

Τσέλσι: Κέπα, Κέιχιλ, Εμερσον, Τζαπακόστα, Κρίστενσεν, Φάμπρεγας, Κόβατσιτς (77′ Καντέ), Λόφτους-Τσικ, Γουίλιαν (57′ Μόζες), Ζιρού, Πέδρο (60′ Οντόι).

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σερμπίτσκι, Φιλιπένκο, Βολόντκο, Φιλίποβιτς, Χλεμπ (59′ Ιβανιτς), Ρίος, Στάσεβιτς, Μπάγκα (76′ Γιαμπλόνσκι), Ντραγκούν, Σκάβις, Σίγκνιεβιτς (71′ Τουόμινεν).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

7ος όμιλος

Ρέιντζερς – Σπαρτάκ Μόσχας 0-0

Βιγιαρεάλ – Ραπίντ Βιέννης 5-0 (27′ Φορνάλς, 30′ 45′ Εκαμπί, 63′ Ραμπά, 85′ Μορένο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βιγιαρεάλ 5 (10-5)
  2. Ρέιντζερς 5 (5-3)
  3. Ραπίντ Βιέννης 3 ((3-8)
  4. Σπαρτάκ Μόσχας 2 (3-5)

8ος όμιλος

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Απόλλων Λεμεσού 2-0 (13′ Κόστιτς, 32′ Χάλερ)

Μαρσέιγ – Λάτσιο 1-3 (85′ Παγέτ / 10′ Γουάλας, 63′ Καϊσέδο, 90′ Μάρουσιτς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Άιντραχτ Φρανκφούρτης 9 (8-2)
  2. Λάτσιο 6 (6-6)
  3. Μαρσέιγ 1 (4-7)
  4. Απόλλων Λεμεσού 1 (3-6)

9ος όμιλος

Μπεσίκτας – Γκενκ 2-4 (74′ 85’΄Βάγκνερ Λοβ /23′ 70′ Σαμάντα, 80′ Εντονγκάλα, 83′ Ποζουέλο)

Σάρπσμποργκ – Μάλμε 1-1 (87′ Χάλβορσεν / 79′ Βίνχεϊμ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γκενκ 6 (7-5)
  2. Σάρπσμποργκ 4 (5-5)
  3. Μάλμε 4 (3-3)
  4. Μπεσίκτας 3 (5-7)

10ος όμιλος

Σεβίλλη – Ακχίσασπορ 6-0 (7′ Μέσα, 9′ Σαράμπια, 35′ 60′ Πρόμες, 50′ Μουριέλ, 67′ Μερκάδο)

Σταντάρ Λιέγης – Κρασνοντάρ 2-1 (47′ Εμόντ, 90′ Λαΐφης / 39′ Αρί)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Σεβίλλη 6 (12-3)
  2. Κρασνοντάρ 6 (4-3)
  3. Σταντάρ Λιέγης 6 (5-7)
  4. Ακχίσασπορ 0 (1-9)

11ος  όμιλος

Γιάμπλονετς – Αστάνα 1-1 (4′ Ροβαζάνεκ / 11′ Πέδρο Ενρίκε)

Ρεν – Ντινάμο Κιέβου 1-2 (40′ Γκρένιερ / 21′ Κετζιόρα, 90′ Μπουγιάλσκι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Αστάνα 5 (5-3)
  2. Ντινάμο Κιέβου 5 (6-5)
  3. Ρεν 3 (3-5)
  4. Γιάμπλονετς 2 (4-5)

12ος όμιλος

Τσέλσι – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 3-1 (2′ 9′ 54′ Λόφτους-Τσικ / 80′ Ρίος )

ΠΑΟΚ – Βίντι 0-2 (13′ Χούστι, 44′ Στοπίρα)

Αφεντικό στο Μιλάνο και στον όμιλο η Μπέτις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με περίπατο το απόλυτο η Τσέλσι, 3-1 τη ΜΠΑΤΕ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.