EUROPA LEAGUE

Νοκ-άουτ και ο Αστέρας Τρίπολης (vids)

Η αρκαδική ομάδα πάλεψε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο αλλά το τελικό 1-1 χάρισε την πρόκριση στη Χιμπέρνιαν

Ο Αστέρας Τρίπολης παρουσιάστηκε καλύτερος στο β’ ημίχρονο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, όμως το τελικό 1-1 χάρισε την πρόκριση στη Χιμπέρνιαν.

Στο 14ο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του, ο αρκαδικός σύλλογος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερνε να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Ο Σάββας Παντελίδης μάταια φώναζε στους παίκτες του να βάλουν την μπάλα κάτω, τη στιγμή που ο ομόλογός του, ο Νιλ Λένον, παρακολουθούσε ήσυχος από την εξέδρα επειδή ήταν τιμωρημένος.

Κομβικό σημείο για την αναμέτρηση ήταν το δίλεπτο 41’-43’, αφού αρχικά ο Κοσμάς Τσιλιανίδης σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι και λίγες στιγμές αργότερα ο Τζον Μακ Γκιν έδωσε το προβάδισμα στη Χιμπέρνιαν, έπειτα από λάθος του Ματίας Ιγκλέσιας και πάσα του Φλοριάν Καμπέρι.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου δεν είχε θετικό πρόσημο για τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς στο 48’ ο Μιχάλης Μανιάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, επειδή έπεσε με δύναμη πάνω σε αμυνόμενο.

Εντούτοις, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Τσιλιανίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Γιάννη Κώτσιρα στο 56’, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Αστέρας Τρίπολης απέδιδε καλύτερα με 10 παίκτες, εξ ου και οι κλασικές ευκαιρίες με τους Δουβίκα (62’), Ιγκλέσιας (70’), Κώτσιρα (83’), αλλά ο Άνταμ Μπογκντάν δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε.

Στο 74ο λεπτό ο Δουβίκας βρέθηκε απέναντι στον Ούγγρο τερματοφύλακα, δέχθηκε μία απώθηση από τον ίδιο και από αμυνόμενο, ωστόσο ο Γάλλος διαιτητής θεώρησε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν άξιος της μοίρας του, καθώς το 0-2 του πρώτου ματς μετατράπηκε σε 3-2 και απόψε (2/8) πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το α’ ημίχρονο, προτού χάσει κλασικές ευκαιρίες στο β’.

MVP: Ο Άνταμ Μπογκντάν. Με τις καθοριστικές του επεμβάσεις χάρισε στη Χιμπέρνιαν το σκορ πρόκρισης

UP: H απόδοση του Αστέρα Τρίπολης στο β’ ημίχρονο

DOWN: Συνολικό… down, καθώς στο πρώτο ματς ο Αστέρας Τρίπολης είδε το υπέρ του 2-0 να γίνεται 3-2

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπενουά Μιλό (Γαλλία)

ΓΚΟΛ: 56’ Τσιλιανίδης – 43’ Μακ Γκιν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25’ Καλτσάς, 42’, 48’ Μανιάς, 63’ Μουνάφο, 67’ Κώτσιρας, 74’ Ιγκλέσιας – 29’ Σλίβκα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 48’ Μανιάς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε (90+1’ Σάλας), Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (57’ Δουβίκας), Καλτσάς (78’ Ρόλε), Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Μανιάς.

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ: Μπογκντάν, Αμπρόουζ, Μακ Γκρέγκορ (78’ Γουίτακερ), Χάνλον, Γκρέι, Μάλαν (90+2’ Πόρτεους), Σλίβκα (89’ Μπάρτλεϊ), Μακ Γκιν, Στίβενσον, Μπόιλ, Καμπέρι.

«Αυτοκτόνησε» στο 90+5’ ο Ατρόμητος (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νοκ-άουτ και ο Αστέρας Τρίπολης (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.