EUROPA LEAGUE

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Τότεναμ 3-0: Επική ανατροπή και πρόκριση στην παράταση

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση με επική ανατροπή στη παράταση κόντρα στη Τότεναμ.  Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κατάφερε να προκριθεί επί της Τότεναμ με 3-0 στην παράταση και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League. Στην επόμενη φάση οι Γρανάδα και Ρόμα στο πρώτο σκέλος της βραδιάς. Ο...

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση με επική ανατροπή στη παράταση κόντρα στη Τότεναμ.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κατάφερε να προκριθεί επί της Τότεναμ με 3-0 στην παράταση και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League. Στην επόμενη φάση οι Γρανάδα και Ρόμα στο πρώτο σκέλος της βραδιάς. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 0-1 την Άρσεναλ, αλλά η πρόκριση χάθηκε στο Καραϊσκάκη.

Μάλλον χαλαρή εμφανίστηκε η Τότεναμ, που επαναπαύτηκε στο 2-0 που είχε ως «προίκα» από το πρώτο παιχνίδι.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πίεσε και έχασε ευκαιρίες, αγχώνοντας τους Άγγλους. Το σκορ για τους Κροάτες άνοιξε ο Όρσιτς στο 62ο λεπτό, με υπέροχο σουτ, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του.

Ο ίδιος παίκτης στο 82ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του, στέλνοντας το ματς στην παράταση «παγώνοντας» τους παίκτες του Μουρίνιο. Το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση, με τους Λονδρέζους να δείχνουν να τα έχουν…χαμένα!

Οι Κροάτες έκαναν την απόλυτη ανατροπή και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά πήραν την πρόκριση. Ο Όρσιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της βραδιάς, καθώς έκανε χατ τρικ στο 106ο λεπτό της παράτασης, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του και στέλνοντας την Τότεναμ στο…καναβάτσο!

Europa League: Προκρίσεις για Ρόμα και Γρανάδα!

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρόμα 1-2 (1-5)

Το πρώτο σκορ δεν άφηνε μεγάλα περιθώρια αντίδρασης στην Σαχτάρ που πάλεψε, χωρίς να τα καταφέρει.

Ο Μαγιοράλ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Ρόμα στο 48ο λεπτό βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Ο Μοράες στο 59ο λεπτό έκανε προσωρινά το 1-1. Και πάλι ο Μαγιοράλ έδωσε προβάδισμα για τους Ρωμαίους, δίνοντας τη δεύτερη νίκη τους στα παιχνίδια με τους Ουκρανούς.

Μόλντε – Γρανάδα 2-1 (2-3)

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της διοργάνωσης αποχαιρέτησε σήμερα. Η Μόλντε δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου γύρου, αν και το πάλεψε μέχρι τέλους.

Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 29ο λεπτό, με επικό αυτογκόλ του Βαγιέχο. Το γκολ έδωσε «φτερά», αλλά όχι και το καθοριστικό δεύτερο γκολ. Η Γρανάδα ήταν αυτή που χαμογέλασε, σημειώνοντας το 1-1 με κεφαλιά του Σολδάδο στο 72ο λεπτό. Ο Ισπανός φορ μπήκε λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να σημειώσει ένα ακόμα τέρμα, στις δυο αναμετρήσεις με τη Μόλντε.

Οι γηπεδούχοι με πέναλτι στο 90ο λεπτό έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι, κάνοντας το 2-1, χωρίς οστόσο να καταφέρουν κάτι περισσότερο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Τότεναμ 3-0: Επική ανατροπή και πρόκριση στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.