EUROPA LEAGUE

Ο Ολυμπιακός 4-0 τη Λουκέρνη

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 4-0 της Λουκέρνης και έκλεισε από τώρα εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Europa League

Με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να σημειώνει τα πρώτα δύο γκολ της σεζόν και τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο να προσθέτει άλλα δύο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 4-0 της Λουκέρνης.

Η ομάδα του Πειραιά έκλεισε από τώρα εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Europa League, αφού εκτός από τη δική του πειστική παρουσία, ο αντίπαλος δεν φανέρωσε το παραμικρό δείγμα δυναμικής.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος «έκοψε» από τη 18άδα τους Γιασίν Μεριά και Θανάση Ανδρούτσο, είδε όλους τους παίκτες του να παίρνουν υψηλό βαθμό ετοιμότητας στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν.

Το α’ ημίχρονο ήταν ονειρικό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επιτέθηκε από αριστερά με τον εξαιρετικό Κώστα Τσιμίκα και δημιούργησε ρήγματα με τον εκπληκτικό Ντανιέλ Ποντένσε, τον δαιμόνιο Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και τον ασταμάτητο Κώστα Φορτούνη.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, έπειτα από κόρνερ του Τσιμίκα και διευρύνθηκε από το 34’ μέχρι το 36’ χάρη στα γκολ των Χριστοδουλόπουλου και Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός κατέγραψε κατοχή 59%, είχε 7 περισσότερες τελικές και αν εξαιρεθεί ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε, η Λουκέρνη δεν έδωσε κανένα… σημείο ζωής στο α’ ημίχρονο.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του β’ μέρους, ασχέτως αν η, θεωρητικά πιο έτοιμη, ελβετική ομάδα προέβη γρήγορα και στις τρεις αλλαγές της.

Ο Φορτούνης δικαιούτο ένα γκολ, αντ’ αυτού όμως, είχε δύο δοκάρια (με φάουλ στο 55’, με πλασέ στο 70’) και μερικές ακόμη σπουδαίες προσπάθειες.

Σε ένα ματς με τελικές 20-5 (13-3 προς την εστία), κατοχή 61% και 9-3 κόρνερ, ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να ανησυχήσει για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 84ο λεπτό ο Μιράντα έμεινε μέχρι τέλους στην αντίπαλη περιοχή, εκμεταλλεύθηκε ένα από τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων και έδωσε την ευκαιρία στον Γκερέρο να… ισοφαρίσει τον Λάζαρο σε 2-2.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 4-0 και οι ενθουσιασμένοι 15.000 φίλοι του επικεντρώθηκαν στην αποθέωση των Γιάννη Φετφατζίδη και Βασίλη Τοροσίδη, οι οποίοι πέρασαν ως αλλαγή στο φινάλε και ξαναφόρεσαν ερυθρόλευκα μετά από πέντε χρόνια.

MVP: Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Κερδίζει στο… νήμα τους Τσιμίκα, Φορτούνη, Ποντένσε επειδή έβαλε τα πρώτα δύο γκολ της σεζόν και απέδειξε ότι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περυσινή σεζόν με την ΑΕΚ

UP: Η συνολική απόδοση του Ολυμπιακού

DOWN: Το γεγονός ότι υπήρξαν πολλά κενά καθίσματα. Σίγουρα έπαιξε ρόλο το… ημερολόγιο, αλλά… Πάντως αν συνεχίσει αυτές τις εμφανίσεις ο Ολυμπιακός, το «Γ. Καραϊσκάκης» θα γεμίσει

ΓΚΟΛ: 10′, 33′ Χριστοδουλόπουλος, 36′, 84′ Γκερέρο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φρανσουά Λετεσιέ (Γαλλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Καμαρά, 61′ Μπουχαλάκης – 20′ Σμιντ, 39′ Βόκα, 56′ Σνόιλι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (90+1′ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (78′ Βρουσάι), Φορτούνης (86′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρενέ Βέιλερ): Σάλβι, Άλβες, Ελέκε (74′ Ντεμχασάι), Σιρπφ, Γκρέθερ, Σνόιλι (58′ Σουλτς), Σμιντ, Σβέγκλερ (58′ Βάργκας), Σίντλερ, Βόκα, Γκβίλια.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μαρτίνς: «Έτσι θα παίζουμε»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός 4-0 τη Λουκέρνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.