EUROPA LEAGUE

Ολυμπιακός – Γουλβς 1-1: Θρύλε μπορείς να προκριθείς! (vid)

Ολυμπιακός – Γουλβς 1-1: Σε ένα παιχνίδι που στράβωσε από νωρίς, ο Ολυμπιακός κατάφερε όχι μόνο να μείνει όρθιος αλλά και να προηγηθεί κιόλας! Έμεινε με δέκα από το 28′ με την κόκκινη του Σεμέδο, αλλά προηγήθηκε στον αγώνα. Στη συνέχεια όμως η τύχη δεν του χαμογέλασε και με μία κόντρα έγινε το 1-1 στο...

Στη συνέχεια όμως η τύχη δεν του χαμογέλασε και με μία κόντρα έγινε το 1-1 στο ματς, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Europa League.

Ένα σκορ  το οποίο κατάφερε ο Ολυμπιακός να το κρατήσει, αν και με παίκτη λιγότερο στον αγώνα. Επίσης είναι ένα σκορ το οποίο του δίνει δικαίωμα για τον επαναληπτικό αγώνα στην Αγγλία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Γουλβς: Η γκολάρα των «ερυθρόλευκων» (vid)

Η Γουλβς έδειξε μία δυνατή και δουλεμένη ομάδα, αλλά και οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους έδειξαν πάρα πολλά καλά στοιχεία. Κοίταξε στα μάτια τη Γουλβς και έδειξε ξεκάθαρα ότι μπορεί να προκριθεί στους «8» του Europa League.

Ολυμπιακός – Γουλβς: Το πήγε πολύ καλά μέχρι την κόκκινη

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μέχρι να βγει η κόκκινη στον Σεμέδο ήταν ένα ημίχρονο τακτικής. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του κράτησε την μπάλα στα πόδια του. Έπαιξε αρκετά με πάσες στο κέντρο, έτσι ώστε να βρει κάποιον κενό χώρο.

Διότι η Γουλβς από τη μεριά της έπαιζε αρκετά πίσω και δεν άφηνε με τίποτα κενούς διαδρόμους. Όποτε όμως οι Άγγλοι έπαιρναν την κατοχή της μπάλας, αμέσως «άνοιγαν» στο γήπεδο για να φύγουν στην αντεπίθεση.

Και ο Ολυμπιακός το πήγαινε πολύ καλά το παιχνίδι. Μάλιστα σιγά-σιγά άρχισε να πιέζει περισσότερο τους Άγγλους και να βρίσκει τους διαδρόμους που ήθελε για να απειλήσει.

Δεν είχε τη μεγάλη φάση αλλά κατάφερνε να πατήσει περιοχή και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ρούι Πατρίσιο.

Αυτά μέχρι το 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Τη στιγμή δηλαδή που δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ρούμπεν Σεμέδο. Ο Ζότα πέρασε τον Πορτογάλο αμυντικό και τον σταμάτησε με φάουλ.

Με τον Γάλλο διαιτητή Τουρπέν να βγάζει από το τσεπάκι του την κόκκινη κάρτα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αμέσως έκανε αλλαγή και έβαλε στο γήπεδο τον Σισέ αντί του Μασούρα. Και γύρισε το σύστημά του σε 4-4-1, βάζοντας τον Καμαρά στ’ αριστερά στα εξτρέμ.

Στη συνέχεια η Γουλβς, όπως ήταν λογικό, ανέβηκε αρκετά στο γήπεδο και κέρδισε μέτρα πιέζοντας τον Ολυμπιακό. Όμως έμεινε το 0-0 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Την κοίταξε στα μάτια και το έκανε!

Όπως ήταν λογικό η Γουλβς στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη να πιέσει τον Ολυμπιακό. Είχε παραπάνω παίκτες στο γήπεδο και αυτό ήταν κάτι που ήθελε να το εκμεταλλευτεί.

Πίεσε τους «ερυθρόλευκους» και άρχισε να κρατάει την μπάλα στα πόδια της η Γουλβς.

Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να βρει τον τρόπο και σε αντεπίθεσή του να αιφνιδιάσει τους Άγγλους! Στο 54′ ο Μπουχαλάκης κέρδισε φάουλ στο κέντρο. Ο ίδιος το εκτέλεσε και έδωσε στα δεξιά για τον Βαλμπουενά.

Ο Γάλλος είδε την κίνηση του Καμαρά από τα δεξιά και του έκανε αμέσως την πάσα.

Με τον μέσο από τη Γουινέα να περιμένει την κίνηση του Γκιλιέρμε στην περιοχή και όταν την έκανε του έβγαλε την κάθετη πάσα. Ο Γκιλιέρμε μπήκε στην περιοχή και έκανε ωραία το γύρισμα για τον Ελ Αραμπί ο οποίος σε κενή εστία πλάσαρε απλά για το 1-0!

Τι και αν ήταν με δέκα παίκτες μπόρεσε ο Ολυμπιακός να προηγηθεί στον αγώνα.

Στη συνέχεια όμως η τύχη του γύρισε την πλάτη. Στο 67′ η Γουλβς κέρδισε το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών. Ο Ζότα έστρωσε για τον Νέτο ο οποίος έκανε το σουτ. Η μπάλα πήγε συρτά και φαινόταν ότι θα πήγφαινε εύκολα στην αγκαλιά του Σα.

Αλλά κόντραρε στον Μπουχαλάκη, άλλαξε πορεία και έγινε το 1-1 στο Ολυμπιακός – Γουλβς…

Στη συνέχεια η Γουλβς πίεσε και έψαξε ένα δεύτερο γκολ. Το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.

Και ο Ολυμπιακός πήρε στο γήπεδό του ένα σκορ με το οποίο μπορεί να ελπίζει για πρόκρισή του στην Αγγλία. Και είναι ένα σκορ θετικό αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιζε με δέκα παίκτες για παραπάνω από μία ώρα αγώνα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Καμαρά έχει κάνει, ξανά, μεγάλο παιχνίδι! Ο μέσος από τη Γουινέα μετά τα ματς με την Άρσεναλ έκανε ένα ακόμη μεγάλο ματς. Και σε έναν αγώνα που αναγκάστηκε να παίξει και ως εξτρέμ, μετά την κόκκινη του Σεμέδο και την αλλαγή με τον Μασούρα.

UP: Έβαλε το γκολ οπότε δεν γίνεται να μην μπει σε αυτή την κατηγορία. Ο λόγος, φυσικά, για τον Ελ Αραμπί ο οποίος ήθελε μόνο μία φάση για να σκοράρει και το έκανε. Βοήθησε αρκετά και στην κατοχή της μπάλας όταν η Γουλβς πίεσε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

DOWN: Ο Τραορέ δεν μπόρεσε καθόλου να βοηθήσει την ομάδα του. Ήταν κακός και σε αυτό έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο η παρουσία του Τσιμίκα. Τον περιόρισε αρκετά και δεν τον άφησε να κάνει παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γάλλος Τουρπέν εξάντλησε την αυστηρότητά του στην κόκκινη του Σεμέδο. Αλλά ήταν μία φάση στην οποία και ο Πορτογάλος έδωσε το δικαίωμα για την κόκκινη. Σε μία στιγμή που ο αντίπαλός του Σεμέδο του έφυγε και έπρεπε να τον σταματήσει, το έκανε αλλά με αντικανονικό τρόπο.

ΓΚΟΛ: 54′ Ελ Αραμπί – 67′ Νέτο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90′ Σα – 8′ Ντόχερτι, 39′ Κόαντι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 28′ Σεμέδο

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (84′ Γκασπάρ), Μασούρας (33′ Σισέ), Καμαρά, Ελ Αραμπί (73′ Φορτούνης).

Γουλβς (Ε. Σάντο): Ρούι Πατρίσιο, Ντόχερτι (46′ Νέτο), Ρούμπεν Νέβες, Χιμένες, Μπόλι, Κόαντι, Ντιόγκο Ζότα, Σαΐς, Ζοάο Μουτίνιο (85′ Ντεντόνκερ), Βινάγκρε (79′ Ποντένσε), Τραορέ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Γουλβς 1-1: Θρύλε μπορείς να προκριθείς! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.