EUROPA LEAGUE

Ρόμα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2: Πάλεψε, αλλά δεν υπήρχαν περιθώρια

Η Ρόμα πάλεψε προκειμένου να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση του Europa League με ψηλά το κεφάλι, κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το αποτέλεσμα του πρώτο αγώνα δεν άφηνε μεγάλα περιθώρια για...όνειρα ανατροπής.

Η Ρόμα πάλεψε προκειμένου να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση του Europa League με ψηλά το κεφάλι, κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το αποτέλεσμα του πρώτο αγώνα δεν άφηνε μεγάλα περιθώρια για…όνειρα ανατροπής.

Η Ρόμα δεν παράτησε την υπόθεση πρόκριση, αν και το παιχνίδι ήταν σχεδόν χαμένο, έπειτα και το βαρύ 6-2 του πρώτου αγώνα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε «γλυκιά» ήττα με 3-2 και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League.

Οι Ιταλοί είχαν την ελπίδα, δείγμα του ότι πάλεψαν για το…θαύμα. Όμως, οι Άγγλοι ήταν αποφασισμένοι για το γκολ και έβρισκαν κενά στην άμυνα. Ο Καβάνι, στο 39ο λεπτό και αφού είχε χάσει ευκαιρίες για να σκοράρει, τελικά άνοιξε το σκορ. Στο 39ο λεπτό ο πολύπειρος φορ έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων «εκτέλεσε» ιδανικά για το 0-1.

Στην επανάληψη και ειδικότερα στο 57ο λεπτό ο Έντιν Τζέκο από κοντινή απόσταση έκανε το 1-1 με εύκολη κεφαλιά. Μέσα σε λίγα λεπτά και ειδικότερα στο 60ο λεπτό, η κακή συνεννόηση στην άμυνα των «κόκκινων διαβόλων» έφερε το 2-1 από σουτ του Κριστάντε.

Οι ελπίδες των Τζιαλορόσι αναπτερώθηκαν, χάνοντας συνεχόμενες μεγάλες ευκαιρίες. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά το 2-1 ο Τζέκο και ο Πέντρο έχασαν ανεπανάληπτες στιγμές για να βάλουν «φωτιά« στο ματς. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντε Χέα κάνει τρίτη σπουδαία επέμβαση σε σουτ πάνω στη γραμμή από τον Μιγκιταριάν.

Όσο η Ρόμα τα έχανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ….την «σκότωνε». Ο Καβάνι και πάλι βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 2-2, στο 68ο λεπτό. Το τελικό 3-2 σημειώθηκε από κόντρα πάνω στον Τέλες στο 83ο λεπτό σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι.

Στον τελικό της διοργάνωσης θα βρει τη Βιγιαρεάλ που άντεξε και πέρασε από την Άρσεναλ.

Η Άρσεναλ έμεινε εκτός από τη Βιγιαρεάλ και κάπως έτσι δεν θα δούμε δεύτερο «εμφύλιο». Στο Champions League Μάντσεστερ Σιτι και Τσέλσι θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους, αλλά στο Europa League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα βρεθεί αντιμέτωπη με την ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρόμα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2: Πάλεψε, αλλά δεν υπήρχαν περιθώρια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.