EUROPA LEAGUE

Σεβίλλη – Ίντερ 3-2: Η Αυτοκράτορας του Europa League! (vids)

Υπέροχος τελικός...

Σεβίλλη – Ίντερ 3-2: Το Europa League είναι μία διοργάνωση στην οποία παίζουν 48 ομάδες στους ομίλους και στο τέλος το παίρνει η Σεβίλλη!

Σεβίλλη – Ίντερ 3-2: Για 6η φορά στην ιστορία της οι Ισπανοί κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου στον τελικό με την Ίντερ!

Σε έναν τελικό συναρπαστικό και πλούσιο από γκολ και θέαμα. Συνολικά σημειώθηκαν 5 γκολ με τα 4 απ’ αυτά να μπαίνουν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Η Σεβίλλη έφτασε στη νίκη με 3-2 και την έκτη κατάκτηση του τροπαίου, έχοντας σηκώσει το Europa League το 2006, 2007 και τρεις χρονιές συνεχόμενες 2014-15-16!

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λουκάκου κέρδισε το πέναλτι από τον Ντιέγκο Κάρλος. Ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 0-1 στο ματς!

Η Σεβίλλη όμως δεν άφησε αρκετά την Ίντερ να χαρεί το προβάδισμά της.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 12′ οι Ισπανοί μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Σέντρα του Νάβας από τα δεξιά, κεφαλιά του Ντε Γιονγκ και η μπάλα στα δίχτυα!

Ίδιος σκόρερ και στο 33′, επίσης με κεφαλιά, για το 2-1 της Σεβίλλη κάνοντας την ανατροπή στο σκορ.

Η απάντηση όμως της Ίντερ ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα, στο 35′, ο Γοδίν με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το 2-2! Τελειώνοντας έτσι το υπέροχο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες ήταν πιο… μαζεμένες αλλά και πάλι πρόσφεραν καλό θέαμα.

Στο 65ο λεπτό του ματς ο Λουκάκου βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο τερματοφύλακας της Σεβίλλη. Και στο 74′ ο Ντιέγκο Κάρλος λυτρώθηκε για το πέναλτι που έκανε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Ίντερ για το 3-2, με ανάποδο ψαλίδι και αφού η μπάλα προσέκρουσε στον Λουκάκου!

Το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος και η Σεβίλλη κατέκτησε για 6η φορά το τρόπαιο στην ιστορία της…

Σεβίλλη (Χουλέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος (86′ Γκουντέλι), Χεσούς Νάβας, Ρεγκιλόν, Φερνάντο, Μπανέγα, Χορδάν, Σούσο (78′ Βάσκες), Οκάμπος (71′ Μουνίρ), Ντε Γιονγκ (85′ Εν-Νεσίρι).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γκοδίν (88′ Καντρέβα), Ντε Φράι, Ντ’ Αμπρόζιο (78′ Μόουζες), Γκαλιαρντίνι (78′ Έρικσεν), Γιανγκ, Μπαστόνι, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Λαουτάρο Μαρτίνες (78′ Αλέξις Σάντσες), Λουκάκου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σεβίλλη – Ίντερ 3-2: Η Αυτοκράτορας του Europa League! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.