EUROPA LEAGUE

Στον τελικό η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μαρσέιγ

Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 1-0 της Άρσεναλ στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο»

To γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη επί της Άρσεναλ (1-0).

Ο τιμωρημένος Ντιέγκο Σιμεόνε είδε από ειδικό μπουθ την ομάδα του να προκρίνεται στον τελικό του Europa League και να διεκδικεί την τρίτη κατάκτηση σε εννέα χρόνια.

Ο Κόστα έστειλε την προειδοποιητική βολή σε φάση διαρκείας στο 6′ και ένα λεπτό αργότερα ο Λοράν Κοσιελνί αποχώρησε επειδή υπέστη ρήξη αχιλλείου τένοντα.

Η Άρσεναλ απείλησε στο 28′ με προσπάθεια του Λακαζέτ, ακολούθησαν οι κολλητές ευκαιρίες των Κόκε και Γκριεζμάν, προτού ο Κόστα ανοίξει το σκορ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ράμσεϊ και Τζάκα άγχωσαν τον Όμπλακ στο πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου, ο Γκριεζμάν είχε καλή στιγμή στο 67′ και στο 72′ ο Μεχιταριάν δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά.

Αυτή ήταν η πρώτη πραγματικά μεγάλη βραδιά της Ατλέτικο στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”, όπου στα τελευταία 12 ματς δεν έχει δεχθεί γκολ!

Εν προκειμένω, πάντως, πολύ δύσκολα θα παραβιαζόταν η εστία του Όμπλακ από τη στιγμή που στο τελευταίο ευρωπαϊκό της παιχνίδι με τον Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο, η Άρσεναλ επιχείρησε μόλις μία τελική προς την εστία.

Να σημειωθεί ότι τελικός του Europa League θα διεξαχθεί στις 16 Μαΐου στο “Παρκ Ολιμπίκ Λιονέ” της Λιόν.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Πάρτεϊ (90+3′ Σάβιτς), ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Λούκας Ερνάντεθ, Γκάμπι, Σαούλ, Βιτόλο (74′ Κορέα), Κόκε, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (83′ Τόρες).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί (12′ Τσέιμπερς), Μονρεάλ, Τζάκα, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ (68′ Μχιταριάν), Γουέλμπεκ, Μεσούτ Εζίλ, Λακαζέτ.

Την παράταση χρειάστηκε η Μαρσέιγ για να σημειώσει το γκολ που θα την έστελνε στον τελικό του Europa League, έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια.

Η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου (απών λόγω τραυματισμού) είδε τη Ζάλτσμπουργκ να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά με γκολ του νεοεισελθόντος Ρολάντο στο 116′ μείωσε σε 2-1 και απέφυγε το καρδιοχτύπι της διαδικασίας των πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι αγνοούν την εντός έδρας ήττα από τον Νοέμβριο του 2016, ωστόσο από τη στιγμή που πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων το α’ ημίχρονο, η πλάστιγγα έγερνε προς την… άλλη πλευρά.

Ο Ζερμέν έχασε κλασική ευκαιρία στο 49′ για να τελειώσει την υπόθεση-πρόκριση και στο 53′ ο Αϊνταρά έβαλε φωτιά με το υπέροχο σόλο του που μετουσιώθηκε σε γκολ.

Η Ζάλτσμπουργκ αναθάρρησε, είχε δύο καλές στιγμές και στο 65′ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με αυτογκόλ του Σαρ, έπειτα από σουτ του Σαρ.

Ο Χουάνγκ άγγιξε το γκολ στο 71′ και πολλοί πίστεψαν ότι το 3-0 αποτελεί ζήτημα χρόνου, όμως η Μαρσέιγ ήταν αυτή που έχασε κλασική ευκαιρία στο 90′ με τον Ενζί και λίγο νωρίτερα θα έπρεπε να είχε κερδίσει πέναλτι για χέρι του Τσάλετα-Τσαρ.

Στο 102′ ο Ρολάντο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και στο 116′, έπειτα από κόρνερ του Παγέτ από δεξιά, έβαλε το “χρυσό” γκολ για τη γαλλική ομάδα με σαδιστικό πλασέ.

Η Ζάλτσμπουργκ ολοκλήρωσε τη ρεβάνς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αϊνταρά για αγκωνιά στον Παγέτ στο 119′.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Τσάλετα-Τσαρ, Ούλμερ (97′ Πόνγκρατσιτς), Σαμασεκού, Αϊνταρά, Μπερίσα, Σλάγκερ (84′ Μιναμίνο), Γκούλμπραντσεν (69′ Χουάν Χι-Τσαν), Ντάμπουρ.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Πελέ, Σαρ, Ραμί, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Σανσόν (102′ Ρολάντο), Λοπέζ (66′ Ανγκισά), Παγέτ, Τοβέν, Οκάμπος, Ζερμέν (84′ Ενζί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στον τελικό η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μαρσέιγ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.