EUROPA LEAGUE

Τσέλσι: Καταγγέλει ρατσιστική επίθεση σε παίκτη από Ουκρανούς οπαδούς

Η Τσέλσι προχώρησε σε καταγγελία με αφορμή ρατσιστική επίθεση με στόχο τον Χάντσον-Οντόι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τη Ντιναμό Κιέβου στην Ουκρανία.

Η Τσέλσι προχώρησε σε καταγγελία με αφορμή ρατσιστική επίθεση στον Χάντσον-Οντόι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τη Ντιναμό Κιέβου στην Ουκρανία.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι προκρίθηκε στους «16» του Europa League, περνώντας εντυπωσιακά με 5-0 από την έδρα της Ντιναμό. Όπως τονίζεται στην ανακοίνωση, οι Λονδρέζοι ανέφεραν τα ρατσιστικά συνθήματα από μικρή μερίδα οπαδών εις βάρος 18χρονου εξτρέμ στο διαιτητή και πλέον περιμένουν τη διερεύνηση Η Τσέλσι προχώρησε σε καταγγελία με αφορμή ρατσιστική επίθεση στον Χάντσον-Οντόι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τη Ντιναμό Κιέβου στην Ουκρανία της υπόθεσης.

Αναλυτικά:

«Επιβεβαιώνουμε τη ρατσιστική επίθεση σε έναν από τους παίκτες μας στα τελευταία λεπτά του αγώνα στο Κίεβο από μικρό τμήμα φιλάθλων των γηπεδούχων. Καταδικάζουμε απολύτως μία τόσο αποτρόπαια συμπεριφορά. Το αναφέραμε στον διαιτητή στο τελευταίο σφύριγμα. Περιμένουμε από την UEFA να διενεργήσει έρευνα και θα παρέχουμε πλήρη συνεργασία».

Να σημειωθεί πως αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που οι φίλοι της Ντιναμό κατηγορούνται για παρόμοια περιστατικά. Το 2015 η Έβερτον κατήγγειλε ρατσιστική επίθεση με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί με μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσέλσι: Καταγγέλει ρατσιστική επίθεση σε παίκτη από Ουκρανούς οπαδούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.