ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τζάμπα ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο

Οδυνηρή ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Λονδίνο (1-0) και ουσιαστικά αποχαιρέτησε το Europa League - Μοιραίος ο Ορτέγκα, δοκάρι στο 86΄ ο Καμαρά

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ένα ατομικό λάθος και υπέστη οδυνηρή ήττα από τη Γουέστ Χαμ (1-0) στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η ομάδα του Μαρτίνεθ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο συγκριτικά με την προ λίγο ημερών ήττα από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είδε το σερί του να σταματάει στην Αμπερντίν, αλλά δεν απέφυγε την ήττα.

Μοιραίος ο κατά τ’άλλα θετικώς Ορτέγκα, ο οποίος κάλυπτε τον Πακετά στη φάση του γκολ των Άγγλων.

Μοιραίος και ο Καμαρά, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι στο 86ο λεπτό.

Στόχος πλέον, η επισφράγιση της παρουσίας στα μπαράζ του Conference League.

Το ματς

Με τρία χαφ και τον Γιόβετιτς κορυφή παρατάχθηκαν οι Πειραιώτες. Σε αντίθεση με το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, η τριάδα λειτούργησε περιορίζονταςτην κατά μέτωπο ανάπτυξη των Άγγλων.

Κύρια πηγή κινδύνου ήταν ο Μπενραχμά. Ωστόσο, όσες φορές προσπάθησε να νικήσει τον Πασχαλάκη, ο Έλληνας γκολκίπερ είχε την απάντηση. Τρεις καίριες επεμβάσεις από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Η αμυντική συγκέντρωση είχε το τίμημά της, καθώς έγιναν λιγοστές προσπάθειες επιθετικά. Στην πιο σημαντική, ο Ποντένσε βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, αλλά το βολέ του κατέληξε εκτός εστίας του Φαμπιάνσκι.

Ο Γιόβετιτς περιορίστηκε σε έναν άχαρο ρόλο, καθώς η ομάδα του προτίμησε να μην πρεσάρει σε όλο το γήπεδο για να μην αφήσει χώρο στους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, με τον Ολυμπιακό να παίρνει άριστα στις αλληλοκαλύψεις και τους Πορόσο-Ρέτσο να αντιμετωπίζουν τους Κούντους-Μπόουεν.

Γουέστ Χαμ – Ολυμπιακός: Στο καναβάτσο από το πουθενά

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γραμμές του συνόλου του Μαρτίνεθ συνέχιζαν να είναι compact. Δεν επέτρεπαν στα σφυριά επιθετικές ενέργειες. Και όσες δημιουργήθηκαν μέχρι το 70ο λεπτό, ήταν κυρίως από ατομικές εμπνεύσεις (τελείωμα Γουόρντ-Πράουζ).

Κι όμως, σε κάτι τέτοια ματς, ο Ολυμπιακός την πατάει από μια φάση. Κι αυτή η φάση συνέβη στο 73ο λεπτό, με τους Άγγλους να σπάνε το τεχνητό οφ-σάιντ από λανθασμένη τοποθέτηση του Ορτέγκα που κάλυψε τον Πακετά.

Όπως ήταν λογικό, αυτό το γκολ έκοψε τα πόδια της ελληνικής ομάδας, η οποία, παρά τις αλλαγές του Μαρτίνεθ (Μασούρας, Σκάρπα) αδυνατούσε να βρει επιθετικό ρυθμό.

Ακόμα κι έτσι όμως είχε μια τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 86ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Καμαρά έστειλε την μπάλα σε κενή εστία στο δοκάρι.

Έτσι, οι ερυθρόλευκοι βίωσαν την ήττα, που σε συνδυασμό με τη νίκη της Φράιμπουργκ με την Τόπολα, τους θέτει εκτός πρωτιάς και φυσικά σχεδόν με το ενάμισυ πόδι εκτός συνέχειας Europa League.

Γουέστ Χαμ – Ολυμπιακός 1-0: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 73΄ Πακετά

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ (Ντέιβιντ Μόγες): Φαμπιάνσκι, Τσόουφαλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Έμερσον, Μπενραχμά (84΄ Κορνέ), Άλβαρες (80΄ Σόουτσεκ), Γουόρντ-Πράουζ, Πακετά, Κούντους (89΄ Μουμπάμα), Μπόουεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος, Πορόσο, Ροντινέι, Έσε (87΄ Μπιέλ), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (77΄ Σκάρπα), Ποντένσε (76΄ Μασούρας), Φορτούνης, Γιόβετιτς (55΄ Ελ Κααμπί)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τζάμπα ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.