EUROPA LEAGUE

UEFA Ranking: Δούλεψε για την Ελλάδα η Σαχτάρ (vid)

Απέκλεισε με το ευρύ 4-1 τη Βασιλεία

Με το ευρύ 4-1 η Σαχτάρ απέκλεισε τη Βασιλεία και λειτούργησε ευεργετικά για την Ελλάδα.

Η ουκρανική ομάδα προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Europa League, ενώ η Ελβετία έμεινε χωρίς εκπρόσωπο στην Ευρώπη.

Συνεπώς, ναι μεν η Ελλάδα υποχώρησε στη 18η θέση του UEFA Ranking, αλλά η διαφορά με τη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης είναι μόλις 100 βαθμοί.

Αναφορικά με το ματς, μόλις στο 2ο λεπτό ο Μοράες με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μάρλος άνοιξε το σκορ.

Ο Τάισον έγινε αποδέκτης της μπάλας στο 22′ και με σουτ που κόντραρε σε αμυνόμενο διπλασίασε το προβάδισμα της Σαχτάρ.

Ο Άλαν Πάτρικ κλείδωσε τη νίκη-πρόκριση με πέναλτι στο 75ο λεπτό και ο Ντοντό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 88′.

Το μόνο που κατάφερε η Βασιλεία ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις με τον Ρίκι φαν Βολφσβίνκελ.