Έβγαλε την υποχρέωση με show η Ελλάδα και «σκόρπισε» με πεντάρα το Γιβραλτάρ

Η Εθνική Ελλάδας πέρασε με «άριστα» την... υποχρέωση και επικράτησε με το ευρύ 5-0 του Γιβραλτάρ.

Άνετη νίκη πέτυχε η Ελλάδα κόντρα στο Γιβραλτάρ με 5-0 για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024, μένοντας «ζωντανή» για την πρόκριση στην τελική φάση.

Η Εθνική Ελλάδας έπαιζε με την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και χαρακτηριστικό είναι πως ακόμα δεν έχει καταφέρει να σκοράρει.

Ο Πογέτ ήθελε γεμάτη OPAP Arena αλλά πώς να πάει ο κόσμος χωρίς Φορτούνη, Κωνσταντέλια;. Έτσι περίπου 5.000 κόσμου έδωσαν το παρών.

Μετά τη βαριά ήττα από την Ολλανδία με 3-0, η «γαλανόλευκη» έψαχνε τη νίκη και μία καλή εμφάνιση και το κατάφερε, μένοντας στο «παιχνίδι» της πρόκρισης.

Μαυροπάνος και Μασούρας πέτυχαν από δύο τέρματα, ενώ ο Πέλκας σκόραρε, μοίρασε ασίστ και είχε δοκάρι.

Ο Γουστάβο Πογέτ προχώρησε σε πέντε αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς, δίνοντας φανέλα βασικού στους Μαυροπάνο, Γιαννούλη, Μπουχαλάκη, Πέλκα και Φούντα.

Οι Έλληνες παίκτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά, δείχνοντας πως είναι αποφασισμένοι να «κλειδώσουν» όσο πιο γρήγορα γίνεται το τρίποντο. Από τα πρώτα λεπτά έψαχναν τον τρόπο να απειλήσουν, δοκιμάζοντας με μεγάλες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας.

Έτσι κι έγινε στο 9ο λεπτό, με τον Μπουχαλάκη να βρίσκει τον Γιαννούλη και αυτός τον Πέλκα ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Ο 29χρονος παίκτης της Μπασάκσεχίρ ξεχώριζε στη μεσοεπιθετική γραμμή με όσα έκανε και μάλιστα κατάφερε να μετρήσει και μία ασίστ, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαυροπάνος βρήκε δίχτυα.

Η «γαλανόλευκη» διατηρούσε την κατοχή κοντά στο 78%, χωρίς μάλιστα να απειληθεί καθόλου. Αντιθέτως, έχοντας το υπέρ της 2-0, τα πόδια… λύθηκαν και από καθαρή τύχη των φιλοξενούμενων δεν μπήκαν δύο ή και τρία επιπλέον γκολ.

Τα νούμερα λένε την αλήθεια για την εικόνα του πρώτου 45λέπτου, αφού η κατοχή ήταν στο 80%-20% υπέρ της Εθνικής Ελλάδας, ενώ μέτρησε και 14 τελικές προσπάθειες.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Απόλυτη κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο, κατοχή και επιθετικός μονόλογος.

Ο Μασούρας στο 70ο λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα με μία… σόλο προσπάθεια, αφού έκλεψε στη μεσαία γραμμή, έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε ιδανικά. Αυτό ήταν και το 3ο γκολ σε πέντε ματς με την Εθνική.

Οι παίκτες του Πογέτ είχαν και την αποτελεσματικότητα, αφού μετά το 60ο λεπτό μπορεί να δημιούργησαν μόλις τρεις ευκαιρίες, πετυχαίνοντας όμως δύο γκολ. Ο Μαυροπάνος ήταν αυτός που σκόραρε ξανά, φτάνοντας τα δύο γκολ σε τέσσερα ματς.

Η Εθνική δεν σταμάτησε, με τον Μασούρα να βάζει τον επίλογο στις καθυστερήσεις, με το μισό γκολ να ανήκει στον Γιακουμάκη για την εξαιρετική κάθετη μπαλιά που έβγαλε. Το 5-0 ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα (84’ Χατζηγιοβάνης), Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης (68’ Παπανικολάου), Μπακασέτας, Πέλκας (84’ Αλεξανδρόπουλος), Φούντας (68’ Ιωαννίδης), Μασούρας, Παυλίδης (68’ Γιακουμάκης).

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Κόλινγκ, Χάρτμαν (84’ Μπαντρ), Μπρίτο, Τσιπολίνα, Μουελί, Τζόλεϊ, Πόσο, Σέρτζεντ, Ρόναν, Ντε Μπαρ, Γουόκερ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έβγαλε την υποχρέωση με show η Ελλάδα και «σκόρπισε» με πεντάρα το Γιβραλτάρ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.