Φινάλε με «ντόρτια» ο Ατρόμητος

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Κέρκυρας με 4-0

Εύκολο, όπως αναμενόταν, αποδείχθηκε το έργο του Ατρομήτου κόντρα στην Κέρκυρα, η οποία δεν παρέταξε ούτε 18άδα στο Δημοτικό Στάδιο του Περιστερίου.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι επιβλήθηκε 4-0 των υποβιβασμένων «Φαιάκων» και έκλεισε ιδανικά μία ούτως ή άλλως επιτυχημένη σεζόν που τη βρίσκει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού στο 6ο λεπτό ο Γιαννούλης σέντραρε από αριστερά και ο Αμπιόλα Ντάουντα άνοιξε το σκορ με εν κινήσει σουτ.

Σαν… replay είδαν οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο γκολ στο 14’, από τη στιγμή που ο Δημήτρης Γιαννούλης επιχείρησε νέα σέντρα από αριστερά και ο Ντάουντα διπλασίασε το προβάδισμα του Ατρομήτου, εν προκειμένω με κεφαλιά.

Στο 25’ ο Γιαννούλης δεν πλάσαρε καλά και έχασε την ευκαιρία να μετατραπεί από δημιουργός σε σκόρερ, ενώ στο 37’ ο Θοδωρής Βασιλακάκης έπιασε ένα τρομερό σουτ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Φώτη Κουτζαβασίλη.

Ο Βασιλακάκης βρήκε δίχτυα στο 51’, αλλά ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης τον χρέωσε με φάουλ και το 2-0 παρέμεινε, προτού ο Κωνσταντίνος Κωτσόπουλος στείλει την προειδοποιητική βολή με κεφαλιά στο δοκάρι (56’).

Στιγμές μετά την είσοδο του Μάρτιν Ρόλε, ο Κωτσόπουλος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ατρομήτου με γυριστό σουτ, έπειτα από κεφαλιά του Ντάουντα στο 59’, ενώ ο Νικολά Ντιγκινί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σαν σε προπόνηση στο 67’.

Το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης κύλησε με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Χρήστο Μανδά να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στη Super League και τον Στέφανο Στρούγγη να φτάνει τις 3 συμμετοχές, όπως και ο Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος από πλευράς φιλοξενούμενων.

Ο Γεωργακόπουλος, μάλιστα, είχε την ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της τιμής στο 87’, αλλά ο Δημήτρης Χατζηισαΐας απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Ο Ντάουντα λίγο έλειψε να πει (και) την τελευταία λέξη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από απόκρουση του Κουτζαβασίλη σε σουτ του Σπύρου Νάτσου, έστειλε με προβολή την μπάλα στο δοκάρι.

MVP: Ο Αμπιόλα Ντάουντα. Εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τις σέντρες του Γιαννούλη και, ουσιαστικά, τελείωσε το ματς από το 14ο λεπτό.

UP: Ο Δημήτρης Γιαννούλης. Από τη στιγμή που ο Ντάουντα τον… κέρδισε στα σημεία στην κατηγορία του ΜVP, δικαιούται να καπαρώσει τον χαρακτηρισμό UP, απόρροια της… ανεβασμένης παρουσίας του.

DOWN: Ο Σπύρος Σπίνουλας. Από την πλευρά του σημειώθηκαν τα πρώτα δύο γκολ του Ατρομήτου και, δικαιολογημένα, αντικαταστάθηκε στο 58’ από τον Μάρτιν Ρόλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης πέρασε ένα από τα πιο εύκολα βράδια της καριέρας του. Με τη βοήθεια των βοηθών του, ορθώς δεν μέτρησε το γκολ του Βασιλακάκη στο 51’ και κατακύρωσε εκείνο του Κωτσόπουλου στο 59’

Κίτρινες: 28’ Παμλίδης

Κόκκινες: –

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς (76’ Μανδάς), Γιαννούλης, Νάτσος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης (68’ Στρούγγης), Κωτσόπουλος (68′ Κυριακίδης), Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Μπρούνο, Ντάουντα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Κουτζαβασίλης, Αντέτζο, Σπίνουλας (58’ Ρόλε), Γρομητσάρης, Ιωάννου, Κρητικός, Παμλίδης (71’ Αναστασίου), Κόντος (80’ Γεωργακόπουλος), Μυτίδης, Αρτυματάς, Λέκοβιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φινάλε με «ντόρτια» ο Ατρόμητος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.