SUPER LEAGUE 2

Απόλλων Λάρισας – Πλατανιάς 1-0: Πήρε το ντέρμπι, «κλειδώνει» τη 2η θέση (vid)

Ο Βραζιλάνος Λουκάκο το γκολ της νίκης, ο Μαντζάρης την απόκρουση της χρονιάς στο 91'!

Απόλλων Λάρισας και Πλατανιάς έδωσαν τεράστια μάχη για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που βρήκε νικητές τους Θεσσαλούς με 1-0 χάρη στο γκολ με κεφαλιά του Λουκάο.

Ουσιαστικά σε 90 λεπτά οι δύο ομάδες έπαιξαν τους στόχους ολόκληρης της χρονιάς στη Football League.

Με την ομάδα του Άριαν Μπελά να φεύγει απόλυτα ικανοποιημένη από το τελικό αποτέλεσμα και αυτή του Γιάννη Τάτση να μην μπορεί να «κλέψει» ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Απόλλων βρίσκεται πλέον στους 54 βαθμούς και του αρκεί ακόμα και ισοπαλία στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ηρόδοτο εκτός έδρας για να πάει στα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

Ο Πλατανιάς έμεινε στους 52 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική θα κληθεί να νικήσει τον Ηρακλή στα Περιβόλια και θα περιμένει ήττα των Θεσσαλών στη Νέα Αλικαρνασσό.

Το ματς

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, σέντρα του Λίταινα από δεξιά, ο Λουκάο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκοτ. Λάθος τοποθέτηση του Κόρτσταμμ ο οποίος έχασε τον σκόρερ του Απόλλωνα.

Στο 29’ απείλησε για πρώτη φορά ο Πλατανιάς. Ο Ποζατζίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Σκούπρα προσπαθεί να διώξει, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά ο Μαντζάρης με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 31’ σουτ του Λίταινα, απέκρουσε με γροθιές ο Γκοτ σε κόρνερ, ενώ έξι λεπτά μετά από σέντρα του Λίταινα και ατυχή προσπάθεια του Κόρτσταμ να «τελειώσει» τη φάση, ο Τασιούλης πλάσαρε τον Γκοτ, αλλά ο Κόρτσταμ απομάκρυνε προ της κενής εστίας.

Στο 64’ από γύρισμα του Λουκάο για τον Μαρκολίνο, αυτός από κοντά πλάσαρε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 72′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ποζατζίδη.

Και στο 91’ είχαμε τη φάση του αγώνα. Σέντρα του Ουές, κεφαλιά του Μπιανκόνι, ο Μαντζάρης απέκρουσε σωτήρια για τον Απόλλωνα Λάρισας!

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κωτούλας (Κιλκίς), Βρούζος (Πιερίας)
Κίτρινες: Λουκάο, Χατζής, Κουρτεσιώτης – Μποσέτι, Νίλι, Λουκίνας, Παπανικολάου, Μπιανκόνι
Κόκκινες: 94′ Χατζής (2η κιτρ.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (87′ Κοντοές), Ράμος, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Λουκάο, Τασιουλής (70′ Γκουντρουμπής), Μπραμπίγια (45′ λ.τρ. Μαρκολίνο).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ποζατζίδης, Τσαμούρης (58′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ρουσσάκης, Μποσέτι, Λουκίνας, Παπανικολάου, Μπιανκόνι, Νίλι, Κόρτσταμ (83′ Λάζιτς).

Το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής

Κυριακή 21/4
Απόλλων Λάρισας – Πλατανιάς 1-0 (2′ Λουκάο)

16 Aιγινιακός 28 16 21 65

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Γ’ εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Football League.

**** Ο Αήττητος Σπάτων αποβλήθηκε από τοπ πρωτάθλημα λόγω αδυναμίας κάλυψης του μετοχικού κεφαλαίου.

***** Η Σπάρτη έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 3 βαθμών.

Αήττητος Σπάτων-Βόλος 0-3 α. α.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Λάρισας – Πλατανιάς 1-0: Πήρε το ντέρμπι, «κλειδώνει» τη 2η θέση (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.