FOOTBALL LEAGUE

Ασπρόπυργος – Αστέρας Βλαχιώτη 0-4: Ο ένας έπεσε, ο άλλος ελπίζει σε θαύμα

Τη νίκη με 4-0 πήρε ο Αστέρας Βλαχιώτης εκτός έδρας κόντρα στον Ασπρόπυργο σε εξ αναβολής αγώνα για τον Νότιο όμιλο της Football League.

Από την στιγμή που ο Λευτέρης Αυγενάκης προχωράει σε αναδιάρθρωση και η Football League καταργείται, το ενδιαφέρον εστιάζεται μόνο στην αποφυγή του υποβιβασμού στη Γ’ εθνική και ο Αστέρας Βλαχιώτη ελπίζει.

Καθώς επικράτησε 4-0 του Ασπροπύργου εκτός έδρας σε εξ αναβολής αγώνα για τον Νότιο όμιλο του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους και καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση νίκης φτάνοντας στους 10 βαθμούς μετά από 15 αγώνες όντας στην προτελευταία θέση επτά βαθμούς πίσω από την Νίκη Βόλου.

Στην αντίπερα όχθη ο Ασπρόπυργος έμεινε στους οκτώ βαθμούς και πλέον θα τα δώσει όλα στο ματς με την Νίκη Βόλου στην ερχόμενη αγωνιστική περιμένοντας και την έκβαση της ένστασης για το παιχνίδι με την Καλλιθέα.

Ο Αστέρας Βλαχιώτη απείλησε από νωρίς και στο 11΄ο Καλλέργης δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Μάρτσεφ βγήκε τετ α τετ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο για να κάνουν το 2-0 όταν ο Μπρακαμόντε έκανε την πάσα ο Παπουλής βρέθηκε απέναντι στον Ντιμίτροβιτς και σκόραρε στο 28ο λεπτό. Στο 42΄μετά από σουτ του Μάρτσεφ έξω απο την περιοχή, η μπάλα πήγε στο δεξί κάθετο δοκάρι του εξουδετερωμένου Ντιμίτροβιτς.

Στο 80ο λεπτό του αγώνα ο Αστέρας Βλαχιώτη, με τον Μάρτσεφ έγραψε το 0-3, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 85ο λεπτό ο Μπρακαμόντε, ο οποίος έγραψε το τελικό 4-0.

Ασπρόπυργος (Ηλίας Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Παπαθανασίου (72′ Κατίδης), Αργυρόπουλος, Θεοδώρου (46′ Τριποτσέρης), Να, Ζαχαράκης, Β. Μουκίδης, Ζαχαρός (29′ Βασιλείου), Τραορέ (82′ Γεωργόπουλος), Λάμπογλου (46′ Μαρούδας), Κυριαζής.

Αστέρας Βλαχιώτη (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Παϊτέρης, Μπρακαμόντε, Μάρτσεβ, Καρβούνης, Κορνέζος, Νικολάου, Σκεντεράι, Τουλίκας (64′ Πρίκας), Παπούλης (75′ Βερνάρδος), Παπουτζίδης (63′ Ζαΐμι), Καλλέργης.