SUPER LEAGUE 2

Football League: Οι… μικροί ξεσηκώθηκαν!

Ο Απόλλων Λάρισας νίκησε σχετικά εύκολα με 2-0 την Κέρκυρα, ενώ η Παναχαϊκή ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τον Αιγινιακό!

Ίσως η μεγαλύτερη έκπληξη στην πρώτη αγωνιστική της Football League σημειώθηκε στη Λάρισα, όπου ο Απόλλων νίκησε την Κέρκυρα και μάλιστα σχετικά εύκολα με 2-0!

Οι φιλοξενούμενοι θεωρούνται ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο, αλλά την Κυριακή δεν έκαναν αντίστοιχη εμφάνιση και το πλήρωσαν. Η Κέρκυρα είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Απόλλων Λάρισας ήταν πιο ουσιαστικός και με τον Λουκάο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, πήρε μία σπουδαία νίκη.

Ο Βραζιλιάνος έκανε το 1-0 στο 17’ σε μία κόντρα επίθεση των γηπεδούχων, ενώ το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα πέτυχε ο Χατζής με κεφαλιά στο 53’.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μ. Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Λούκας Ράμος, Τασιούλης (63’ Καμπέρης), Λουκάο, Μαρκολίνο (95’ Μπιμάι), Πολέτο (88’ Αγιώτης).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δ. Σπανός): Κουτζαβασίλης, Αναστασίου, Σπίνουλας, Βέρτζος, Ιωάννου, Νίκιτς (60’ Βίλα), Ινάσιο (46’ Ζορμπάς), Κόντος, Μότα (60’ Στ. Κρητικός), Σιατραβάνης, Τουράμ.

Τρελό ματς στην Πάτρα και πολλά παράπονα!

Στην Πάτρα, η Παναχαϊκή έσωσε τα… προσχήματα στο τέλος, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 τον Αιγινιακό, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Οι δύο σημαντικές φάσεις που διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι είναι η πρώτη στο 31’, όταν σε κεφαλιά του Μπαστακού, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πιαστόπουλου και στο 49’, όταν ο διαιτητής Βεργέτης (Αρκαδίας) έπρεπε να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη τον Πετρούση για τράβηγμα της φανέλας του Μωραΐτη, αλλά δεν το έπραξε.

Όσον αφορά τον αγώνα, έγινε ένα… τρελό παιχνίδι. Η Παναχαϊκή πίεζε από το πρώτο λεπτό για να ανοίξει το σκορ και όσο δεν το κατάφερνε, γέμιζε με άγχος! Έτσι σε μία αντεπίθεση των Κούστα και Έππα στο 77’ (είχαν μπει και οι δύο αλλαγή), ο πρώτος άνοιξε το σκορ για τον Αιγινιακό!

Στο 89’, ο Κολ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, αλλά πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στην Παναχαϊκή, ο Πιαστόπουλος με σουτ έδωσε στο 91’ εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Πιερίας.

Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν και γι’ αυτό απάντηση, αφού στο 94’, ο Μωραΐτης κερδίζοντας τις κόντρες έκανε το 2-2!

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολυχρόνης (81’ Αργυρόπουλος), Τσελεπίδης, Σωτηράκος, Πολίμος (70’ Σταμόπουλος), Πλέγας, Κολ, Κυνηγόπουλος, Μαυριάς, Μπαστακός (59’ Ελευθεριάδης), Μωραΐτης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Ορφανίδης, Πετρούσης, Ζήσης, Σ. Τοπαλίδης, Πιαστόπουλος, Λάσκαρης, Πολύζος, Δούμτσιος (74’ Έππας), Παπαδόπουλος (61’ Κούστα), Μαρκόφσκι (84’ Κλιγγόπουλος).

Το πήρε χάρη στην αλλαγή!

Η πρεμιέρα έχει πάντα άγχος για όλες τις ομάδες, ειδικά γι’ αυτές που θεωρητικά έχουν ένα προβάδισμα, παίζουν στην έδρα τους και πρέπει να το αποδείξουν!

Αυτό ίσχυσε και στην περίπτωση του Εργοτέλη με τον Απόλλωνα Πόντου, όπου τελικά οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-0.

Όλα κρίθηκαν μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στην αλλαγή του Παπαβασιλείου, τον Μπουτσάκη, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 70’.

Στο 72’ έδωσε την πρώτη ασίστ στον Τσέλιο, ο οποίος έλυσε το… γόρδιο δεσμό για τους Κρητικούς και στο 77’ «σέρβιρε» και πάλι, αυτή τη φορά για τον Έφορντ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Κοζορώνης (70’ Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (75’ Ροβίθης), Έφορντ, Καπνίδης (89’ Κουατένγκ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δ. Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Τσουμάνης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Σουντουρά, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Πουρτουλίδης, Κυβελίδης.

16 Καραϊσκάκης 1 0 0 7

Football League: Εντυπωσιακό διπλό της Δόξας, αγχωτική νίκη για Ηρακλή, 7άρα ο Βόλος

Τρίκαλα: Ξέσπασμα Μπαταγιάννη στα αποδυτήρια

Φωνές Σούλη Παπαδόπουλου για την διαιτησία

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Football League: Οι… μικροί ξεσηκώθηκαν!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.