FOOTBALL LEAGUE

Η Καλαμάτα νίκησε τον Ιωνικό με γκολ-δώρο των Νικαιωτών (vids)

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Στεργίδης, σωτήριες επεμβάσεις από τον Στεφανάκο

Ο Ιωνικός έκανε ένα τραγικό λάθος στην άμυνας, ο Λυμπέρης Στεργίδης πέτεχε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του και η η Καλαμάτα με το 1-0 έμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Football League.

Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη ήταν ανταγωνιστική και έδειξε πως πολύ δύσκολα θα έφευγε από την Μεσσηνία με άδεια χέρια.

Δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες, αλλά ο Στεφανάκος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν στην άμυνα όποτε χρειάστηκε.

Τελικά, ένα διπλό λάθος από Γκούφα και Κουρεπίνη έδωσε το δικαίωμα στον μεσοεπιθετικό της Καλαμάτας να σκοράρει σε άδεια εστία.

Καλαμάτα – Ιωνικός 1-0: Το φιλμ του αγώνα

Ισορροπήμενο το ματς στο πρώτο μέρος, με ελάχιστες καλές φάσεις.

Στο έκτο λεπτό ο Κρητικός έπιασε μία κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Στεφανάκος μάζεψε εύκολα, ενώ δύο λεπτά μετά το σουτ του Ντάγκρα έφυγε αρκερά μέτρα εκτός εστίας.

Έτσι φτάσαμε στο 33′, όταν ο Κρητικός υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και ενώ έβγαινε τετ α τετ με τον Στεφανάκο.

Έξι λεπτά μετά η Καλαμάτα είχε την πρώτη της χαμένη ευκαιρία, όταν ο Μπάμπης έπιασε ένα φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής και λίγο δεξιά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 40′ του φάουλ του Οσμανάγκιτς μπλόκαρε ο Κουρεπίνης, ενώ τρία λεπτά μετά ο Ντάγκρας εκτέλεσε από πλάγια θέση, αλλά ο Στεφανάκος έδιωξε με τα πόδια.

Καλύτερο το δεύτερο μέρος με εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Στο 49′ ο Κουρεπίνης μπλόκαρε το σουτ του Τσουβαλτσίδη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Κρητικός βγήκε εξαιρετικά από τα δεξιά και έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Στεφανάκο να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.

Στο 53′ από κόρνερ του Μακρίδη, ο Κρητικός έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά δεν ήταν καλή.

Με τη «μαύρη θύελλα» να ανοίγει το σκορ έπειτα από τέσσερα λεπτά.

Μακρινή μπαλιά από τον Ιντζίδη, ο Γκούφας κάνει τσαφ, ο Κουρεπίνης λάθος υπολογισμό και ο Στεργίδης σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ.

Ο Ιωνικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 63′, με τον Στεφανάκο να δηλώνει ξανά παρών, να αποκρούει την κεφαλιά του Καλλέργη και στην εξέλιξη της φάσης να μπλοκάρει το σουτ του Κρητικού.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κυκλοφορία της μπάλας και να ψάχνουν την ισοφάριση, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο.

Έτσι, η «μαύρη θύελλα» πήρε το δεύτερο εντός έδρας τρίποντο και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Γκολ: 57′ Στεργίδης

Κίτρινες: 19′ Ζαχαρόπουλος, 45’+1′ Γκοτσούλιας, 92′ Τιεντσέ

Καλαμάτα (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (78′ Τσιβελεκίδης), Μάκος, Ιντζίδης, Γαλούπης, Μπάμπης (66′ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Βουκμίροβιτς, Οσμάναγκιτς, Ράκιτς (81′ Αλεξόπουλος).

Ιωνικός (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Παπατζίκος (45′ Μακρίδης), Ιωάννου, Γκούφας, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Καλλέργης, Φουρλάνος, Ντάγκρας (70′ Καλογέρης), Κρητικός.

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Σάββατο 19/10
Καλαμάτα-Ιωνικός 1-0 (57′ Στεργίδης)
Ολυμπιακός Βόλου-Θεσπρωτός (16:00)

Κυριακή 20/10
Ιάλυσος-Νίκη Βόλου (15:00, ΕΡΤ3, «Οικονομίδειο»)
Ασπρόπυργος-Αιγάλεω (16:00, Ασπροπύργου)
Καβάλα-Βέροια (16:00, «Ανθή Καραγιάννη)
Τρίγλια-Τρίκαλα (16:00, Τρίγλιας-Χαλκιδικής)
ΟΦ Ιεράπετρα-Διαγόρας (16:00, «Βουζουνεράκειο)

14 Θεσπρωτός 3 0 2 8

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Καλαμάτα νίκησε τον Ιωνικό με γκολ-δώρο των Νικαιωτών (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.