Futsal Super League: Κυρίαρχη η ΑΕΚ

Για πρώτη φορά η ελληνική σάλα είχε το… προνόμιο θα δει σε τελικούς πρωταθλήματος της STOIXIMAN.GR-FUTSAL SUPER LEAGUE, δύο μεγάλα ονόματα του ελληνικού ποδοσφαίρου να παλεύουν για τον τίτλο. Ο λόγος για την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, που αναμετρήθηκαν με φόντο την κούπα στην Α’ Ανδρών, σε σύνολο πέντε συναρπαστικών αγώνων, οι οποίο στο σύνολό...

Για πρώτη φορά η ελληνική σάλα είχε το… προνόμιο θα δει σε τελικούς πρωταθλήματος της STOIXIMAN.GR-FUTSAL SUPER LEAGUE, δύο μεγάλα ονόματα του ελληνικού ποδοσφαίρου να παλεύουν για τον τίτλο.

Ο λόγος για την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, που αναμετρήθηκαν με φόντο την κούπα στην Α’ Ανδρών, σε σύνολο πέντε συναρπαστικών αγώνων, οι οποίο στο σύνολό τους καθήλωσαν όσους τους παρακολούθησαν είτε από το γήπεδο, είτε από την τηλεόραση, καθώς ήταν η πρώτη φορά μετά από χρόνια, που τελικοί σάλας μεταδόθηκαν ζωντανά στο τηλεοπτικό κοινό.

Η ΑΕΚ, πάντως, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της για το ανδρικό της τμήμα, πετυχαίνοντας το 3-2 στις νίκες απέναντι στο «τριφύλλι», με τον πέμπτο και τελευταίο τελικό να διεξάγεται στο κλειστό του Καματερού, μπροστά σε πολύ κόσμο, που ήταν εκδηλωτικός, αλλά μέσα σε κόσμιο πλαίσιο. Μεγάλος πρωταγωνιστής της φετινής ΑΕΚ ήταν ο Δημήτρης Θανασάι, που αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ της κατηγορίας με 54 γκολ, ένα περισσότερο από τον Χάρη Φώτη του Μινώταυρου.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Δούκας, που σε μονό αγώνα νίκησε τον Ερμή Ζωγράφου, ο οποίος πάντως αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη της σεζόν, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του κατάφερε να φτάσει τόσο ψηλά και να μπει σφήνα σε παραδοσιακές δυνάμεις του χώρου.

Η Κόμπρα ήταν η ομάδα που υποβιβάστηκε στη Β’ Ανδρών, καθώς το σωματείο από τον Βύρωνα κατέλαβε την τελευταία θέση της κανονικής περιόδου, ενώ η Καλλιθέα Φούτσαλ παρέμεινε, αφού στα μπαράζ ανόδου/παραμονής, φάνηκε καθαρά ότι ήταν η πιο πειθαρχημένη και κατάλληλα προετοιμασμένη ομάδα από τις τέσσερις που αγωνίστηκαν.

Επιστρέφοντας στον φιναλίστ του πρωταθλήματος, τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» ήταν οι μεγάλοι χαμένοι της περιόδου που ολοκληρώθηκε. Μετά το πρωτάθλημα, έχασαν την ευκαιρία να πάρουν ένα τίτλο και στο κύπελλο, αφού στον τελικό του Final-4 που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου, ηττήθηκαν από τον Δούκα με 3-1.

ΑΝΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ

Το Ρέθυμνο Φούτσαλ ήταν η ομάδα που από τη νέα αγωνιστική περίοδο (2019-2020) θα αγωνίζεται στη STOIXIMAN.GR-FUTSAL SUPER LEAGUE, καθώς μέσα από το πρωτάθλημα της Β’ Ανδρών, κέρδισε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, μετά από μία χρονιά απουσίας. Σε σύνολο 12 αγώνων η ομάδα της Κρήτης είχε δέκα νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, δείχνοντας ότι όντως ήταν η πιο δουλεμένη και έτοιμη ομάδα της εν λόγω κατηγορίας.

Στα αξιοσημείωτα της Β’ Ανδρών ήταν η παρουσία, για πρώτη φορά στο στερέωμα της Σάλας, ομάδας από τη Σάμο, τη Σάμος Φούτσαλ. Η αλήθεια είναι ότι στην πρώτη της συμμετοχή η νησιωτική ομάδα δεν τα πήγε καλά στο αγωνιστικό κομμάτι, ωστόσο, είχε την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου της και καινοτόμησε, δείχνοντας όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της σε ζωντανή σύνδεση στο διαδίκτυο. Τέλος, οι υπεύθυνοι του συλλόγου έδειξαν μεράκι και πολλή αγάπη για το ποδόσφαιρο σάλας.

ΚΑΙΝΟΤΟΜΗΣΑΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Για πρώτη φορά φέτος η Πανελλήνια Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Σάλας επένδυσε στο γυναικείο φύλο. Διενήργησε το 1ο τουρνουά Σάλας για γυναίκες, το οποίο είχε τεράστια απήχηση, με την ΑΕΚ να παίρνει τα πρωτεία. Στο σύνολό τους αγωνίστηκαν έξι ομάδες στην πειραματική έκδοση του γυναικείου, που από τη σεζόν 2019-2020 θα πάρει επίσημη μορφή και θα συγκαταλέγεται πλέον στο επίσημο καλεντάρι διοργανώσεων της ΠΕΠΣΣ. Πέρα από την ΑΕΚ, οι ομάδες που μετείχαν σε αυτό το τουρνουά και έγραψαν ιστορία, ήταν η Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου, η Καλλιθέα Σάλας, ο Φοίνικας Καλλιθέας, οι Αμπελόκηποι και ο Παιανιακός.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ έδειξε από την κανονική περίοδο τα… δόντια της, τερματίζοντας στην πρώτη θέση της κατάταξης με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Στον ημιτελικό συνέτριψε τον Παιανιακό με 11-1 και στον τελικό της διοργάνωσης νίκησε με 2-0 στα πέναλτι την Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου, σε ένα πολύ ισορροπημένο ματς, το οποίο είχε ένταση, πάθος, εξαιρετικές φάσεις και ιδιαίτερη αγωνία.

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΔΟΥΚΑ ΣΕ Κ16 ΚΑΙ Κ18

Ο ΑΣΕ Δούκα ήταν η ομάδα που πρωταγωνίστησε στις κατηγορίες Κ18 και Κ16, δηλαδή στις πρώην Εφήβων και Παίδων αντίστοιχα. Ο Δημήτρης Μιχαλόπουλος και οι παίκτες του ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα στα δύο πρωταθλήματα, σηκώνοντας και τις δύο κούπες.

Στην Κ18 ο Δούκας, αφού απέκλεισε στα ημιτελικά τον περυσινό πρωταθλητή Ερμή Ζωγράφου, επικράτησε και στους δύο τελικούς που έγιναν απέναντι στην ΑΕΚ, με 6-3 στο πρώτο ματς και με 3-2 στα πέναλτι στον δεύτερο τελικό. Στο κύπελλο της ίδιας κατηγορίας, όμως, ο Ερμής ήταν εκείνος που κατέκτησε το τρόπαιο, νικώντας με 5-1 τον Δούκα στον τελικό.

Στην Κ16 η ομάδα από το Μαρούσι είχε πιο εύκολο έργο στον διπλό τελικό. Νίκησε με 5-1 στο πρώτο ματς και με 9-0 στο δεύτερο τον Παναθηναϊκό, κατακτώντας το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά το 1999, δηλαδή είκοσι χρόνια πριν. Στο κύπελλο της Κ16, ο Ερμής Ζωγράφου ήταν και πάλι ο… κακός δαίμονας του Δούκα, αφού τον απέκλεισε στον ημιτελικό του Final-4, προχωρώντας έως το τέλος, αφού στον τελικό νίκησε με 7-3 τον Παναθηναϊκό.

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Η U19

Στην επόμενη φάση του EURO U19 προκρίθηκε η εθνική μας ομάδα, γράφοντας έτσι με χρυσά γράμματα ιστορία στον χώρο του ελληνικού ποδοσφαίρου σάλας. Με απολογισμό δύο νίκες και μία ισοοπαλία, η εθνική ομάδα U19 κέρδισε την πρόκρισή της στην επόμενη προκριματική φάση του EURO 2019, στον όμιλο που διοργανώθηκε στη Λιθουανία. Η ομάδα του ομοσπονδιακού τεχνικού  Γιάννη Ζιάβα, μετά τη νίκη με 6-3 επί των γηπεδούχων Λιθουανών, έφερε ισοπαλία 1-1 απέναντι στο Μαυροβούνιου και ήρθε τελικά η νίκη με 4-3 επί της Ανδόρας για να δώσει τη μεγάλη πρόκριση.

Η χρυσή αποστολή της εθνικής μας ομάδας: Γεωργαντόπουλος, Γούσης, Βαρυπάτης, Καρύδας, Λιώσης, Παπακώστας, Καράμπελας, Γκεγκάι, Χατζηφωτίου, Ελευσινιώτης, Ζαρίφης, Κατώπης.

ΝΤΑΜΠΛ Ο ΗΝΙΟΧΟΣ ΣΤΗΝ Κ14

Το τρίτο του πρωτάθλημα στην κατηγορία Κ14 (πρώην Παμπαίδων) κατέκτησε ο Ηνίοχος. Η ομάδα από το Γουδή, έδειξε και έμπρακτα γιατί υπολογιζόταν ως το φαβορί της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας το τρίτο πρωτάθλημα στην εν λόγω κατηγορία, από τη σεζόν 1999-2000. Ο Ηλίας Μπέριος και οι παίκτες του έκαμψαν στον τελικό την αντίσταση της Αναγέννησης Θρακομακεδόνων, που φάνηκε πολύ σκληρό καρύδι, καθώς ηττήθηκε με 2-1. Στον μικρό τελικό νικητής αναδείχθηκε ο Ερμής Ζωγράφου, ο οποίος επικράτησε με 5-4 της ΑΕΚ. Να σημειωθεί εδώ ότι και οι δύο αγώνες της τελικής φάσης ήταν αμφίρροποι και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Στο κύπελλο ο Ηνίοχος έφτασε μέχρι το τέρμα επικρατώντας με 2-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Final-4, που έγινε το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου. Στον ημιτελικό είχε κερδίσει με 2-1 τον ΠΑΣ Γέρακα, ενώ η ΑΕΚ είχε αποκλείσει τον Ερμή Ζωγράφου με 3-1.

ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ Κ12

Ο Ερμής και η ΑΕΚ ήταν οι ομάδες που διακρίθηκαν στην κατηγορία Κ12 (πρώην Τζούνιορ), τη σεζόν 2018-2019. Η ομάδα από το Ζωγράφου στέφθηκε πρωταθλήτρια, κατακτώντας έτσι το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας της στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» παρηγορήθηκαν με την κατάκτηση του κυπέλλου Κ12.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου ο Ερμής επικράτησε τελικά με 2-1, μετά από ένα πολύ κλειστό ματς. Την τρίτη θέση της κατηγορίας πήρε ο Ηνίοχος, ο οποίος νίκησε με 4-2 την Αθλητική Επίλεκτη Ακαδημία Αθήνας στον μικρό τελικό.

Το κύπελλο Κ12 ήταν κιτρινόμαυρη υπόθεση με την ΑΕΚ να το παίρνει για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά την επιτυχία του 2012. Στον τελικό ο «δικέφαλος αετός» νίκησε με 4-3 τον Ηνίοχο, ενώ στον ημιτελικό είχε αποκλείσει με 4-2 τον ΠΑΣ Γέρακα.

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ Η Κ10

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε η κατηγορία Κ10 για τη σεζόν 2018-2019. Μπορεί η ΑΕΚ να πήρε το πρωτάθλημα, το οποίο ήταν το πρώτο της στην εν λόγω κατηγορία, ωστόσο την παράσταση έκλεψε η Ζωή Πεντέλης, που στην παρθενική της συμμετοχή στα επίσημα πρωταθλήματα της ΠΕΠΣΣ, κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό. Η ΑΕΚ, πάντως, επικράτησε με 4-2 στον τελικό, ενώ τρίτη κατετάγη η ομάδα της Αθλητικής Επίλεκτης Ακαδημίας Αθήνας, που από την αρχή του πρωταθλήματος είχε δείξει εξαιρετικά δείγματα γραφής.

Το κύπελλο εξελίχθηκε σε υπόθεση του Αίαντα Παλλήνης, ο οποίος κατέκτησε τον τρίτο τίτλο στην ιστορία του στη σάλα, μετά το πρωτάθλημα Β’ Ανδρών το 2004 και το κύπελλο Κ12 το 2016. Στον τελικό, η ομάδα του Στράτου Ιατρού, επικράτησε με 5-3 του Ηνίοχου.