FOOTBALL LEAGUE

Αιγάλεω: Στην Football League μετά από 11 χρόνια!

Το Σίτι κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα του 5ου ομίλου της Γ' εθνικής

Στην Football League θα αγωνίζεται από τη νέα χρονιά το Αιγάλεω, αφού με τη νίκη του με 3-2 επί της Κορίνθου κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα του 7ου ομίλου στην Γ’ Εθνική.

Θυμίζουμε ότι την τελευταία φορά που η ομάδα των Δυτικών Προαστίων αγωνίστηκε στη Β’ εθνική ήταν την περίοδο 2007-08, όταν και είχε υποβιβαστεί σε ισοβαθμία (39 β.) με Ολυμπιακό Βόλου και Καστοριά.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ωραία γκολ και ανατροπές, το Σίτι πήρε με επεισοδιακό τρόπο το τρίποντο, το οποίο και τυπικά το έχρισε πρωταθλητή.

Οι Κορίνθιοι βέβαια, τα έπαιξαν όλα για όλα και λίγο έλειψαν να φύγουν από το Αιγάλεω με το τρίποντο, αφού μέχρι το 84′ κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους.

Στο έκτο λεπτό και από λάθος της άμυνας, ο Ράπτης με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει και τέσσερα λεπτά μετά ο Γουνδουλάκης από το σημείο του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» ξανά το «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», όταν στο 55′ ο Κατσούκης έκανε το 1-2.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν στο 84′ με τον Μπατή και πήραν το τρίποντο στο 89′ με τον Μπέλερη.

Ανακοίνωση: Λέσχη Φίλων Κόρινθος Θύρα 3

«Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους του Αιγάλεω καθώς και τους οργανωμένους της θύρας 12 που στην ένταση που δημιουργήθηκε χωρίς να φταίμε εμείς έδειξαν προς εμάς άψογη συμπεριφορά και οπαδικο πνεύμα. Ευχόμαστε στην ομάδα τους καλή πορεία στη Β εθνική».

7ος όμιλος (19η αγωνιστική)
Χαραυγιακός – Πανθηραϊκός 1-2 (53′ / 60′, 62′)
Ηλυσιακός – Άγιος Ιερόθεος 0-0
ΑΟ Χαλκίς – Άγιοι Ανάργυροι 0-1 (93′ Γκεμίσης)
Αιγάλεω – ΠΑΣ Κόρινθος 3-2 (10′ Γουνδουλάκης πεν, 84′ Μπατής, 89′ Μπελέρης / 6′ Ράπτης, 55′ Κατσούκης)
Αιολικός – Απόλλων Ερέτριας 4-0 (38′-40′ Ποτουρίδης, 57′ Τσουβαλτσίδης, 82′ Καπταγιάννης)
Θύελλα Καμαρίου – Καλλιθέα 0-0