FOOTBALL LEAGUE

Καλαμάτα-Διαγόρας 2-1: Στη Football League οι Ροδίτες σε συγκλονιστικό ματς!

Το «χρυσό γκολ» ο Μπουρλάκης στο 112', πολλά παράπονα στη «μαύρη θύελλα» από τον διαιτητή Βάτσιο

Ο Διαγόρας ηττήθηκε 2-1 στην Καλαμάτα, αλλά πήρε το τελευταίο εισιτήριο ανόδου στη Football League σε ένα καταπλητικό παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Οι Ροδίτες κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων, παρουσία 4.500 και πλέον, οπαδών τους, και με το «χρυσό» γκολ του Μπουρλάκη στην παράταση (112′) επέστρεψαν στις επαγγελματικές κατηγορίες μετά από 7 χρόνια.

Η «μαύρη θύελλα» προηγήθηκε στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον Γιόνδη, ωστόσο ο υψηλόσωμος φορ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, πιθανότατα για χειρονομία.

Πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Λαθύρη, το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Δύο φάσεις που ξεσήκωσαν θύελλα διαμαρτυριών, καθώς άλλαξαν οι ισορροπίες.

Στο 95′ ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να διαμαρτυρηθούν εντόνως για περίπτωση γκολ (αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή), αλλά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Διαγόρας ήταν καλύτερος, είχε περισσότερες δυνάμεις, η Καλαμάτα δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει και δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης από στατική φάση.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η «μαύρη θύελλα» πήρε εκ νέου το προβάδισμα, έψαξε στα χασομέρια το γκολ της ανόδου, αλλά τελικά αυτό δεν ήρθε.

Το ματς

Στο 21′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Γλυνός έβγαλε κάθετη πάσα στον Πινιώτη που μπήκε στην περιοχή, αλλά υπό την πίεση του Βοσκόπουλου έκανε αδύναμο πλασέ και ο Κασωτάκης μπλόκαρε.

Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα στο 34′, από προσπάθεια του Λαθύρη η μπάλα έφτασε στον Πέριτς που σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Σικαλιά που μπλόκαρε.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 0-0, αλλά ακολούθησε ένταση κατά την είσοδο των ομάδων τα αποδυτήρια μεταξύ των παικτών και έντονα παράπονα του Γιάννη Χριστόπουλου στον διαιτητή Βάτσιο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η «μαύρη θύελλα» βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με γκολ του Γιόνδη.

Την ώρα, όμως, που οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν το γκολ, ο Βάτσιος απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον σκόρερ μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή Μαρκαντωνάτου, πιθανότατα για κάποια χειρονομία.

Λίγα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Λαθύρη, το οποίος τελικά δεν μέτρησε, καθώς είχε υποδείξει οφσάιντ ο βοηθός, με αποτέλεσμα να υπάρχουν νέες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Στο 75′ ο Βάτσιος διέκοψε το ματς, καθώς έπεσαν κάποια μπουκάλια στο γήπεδο.

Απίθανη φάση στο 95′, όταν σε κεφαλιά του Ντουαλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε πάνω στη γραμμή και απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ότι ειχε περάσει τη γραμμή, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Χαμός στην παράταση

Εκεί, είχε μεγάλη ευκαιρία ο Διαγόρας στο 103′, όταν σούταρε ο Παγώνης από καλή θέση, αλλά απέκρουσε δύσκολα ο Κασωτάκης.

Με τον Ντουαλά να πλασάρει άουτ μόνος του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τελικά, οι Ροδίτες που κυριάρχησαν στην παράταση βρήκαν το γκολ της λύτρωσης στο 111′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη.

Στις καθυστερήσεις ο Μάρκοβιτς έβαλε νέα «φωτιά» στο ματς, πέτυχε το 2-1, αλλά ήταν αργά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

ΓΚΟΛ: 46′ Γιόνδης, 112′ Μπουρλάκης, 121′ Μάρκοβιτς

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 47′ Γιόνδης (απευθείας κόκκινη), 120′ Ρόνι Κάρλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (84′ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (109′ Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (69′ Ρόνι Κάρλος), Λαθύρης (81′ Μάρκοβιτς).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Γλυνός (100′ Μπουρλάκης), Πινιώτης (57′ Ντουαλά), Δήμας (62′ Καρπαθάκης), Γεωργίου (118′ Αντωνίου).

Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 2-1 (15/5)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Καλαμάτα-Διαγόρας 2-1: Στη Football League οι Ροδίτες σε συγκλονιστικό ματς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.