Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Μοσχάτο – Πανιώνιος 1-4: Έκαναν… πλάκα οι «κυανέρυθροι» – Επιστροφή στην κορυφή και πρωτάθλημα με 2χ2

Ο Πανιώνιος συνέτριψε το Μοσχάτο με 4-1 σε εξ αναβολής αγώνα για την 8η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ εθνικής και επέστρεψε στην κορυφή.

Από χίλια κύματα πέρασε μέχρι να διεξαχθεί η αναμέτρηση Μοσχάτο – Πανιώνιος, η οποία είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα της Νέας Σμύρνης για την 8η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ εθνικής.

Ντέρμπι στα χαρτιά το ματς, με την ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη να κάνει… πλάκα και να συντρίβει με 4-1 την ΑΕΜ, η οποία κινδυνεύει με υποβιβασμό. Το ματς τελικά δεν μεταδόθηκε ιντερνετικά, λόγω προβλήματος με την ηλεκτροδότηση.

Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν το τρίποντο, επέστρεψαν στην κορυφή του 6ου ομίλου και στο +1 από την Ηλιούπολη.

Έτσι, με δύο νίκες στις τρεις εναπομείναντες αγωνιστικές (ρεπό στο φινάλε), κατακτούν το πρωτάθλημα, καθώς και η ομάδα της Ηλιούπολης έχει ρεπό.

Ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί την Κυριακή (30/5) τον Φωστήρα και την Τετάρτη (2/6) θα ταξιδέψει στη Μύκονο για την αναμέτρηση με την Άνω Μερά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4′ με αυτογκόλ σε γύρισμα του Μούντριχα και δέκα λεπτά μετά από φάουλ του Γροντή, ο Κοντοές με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 23′ ο Πίσπας βγήκε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κραβαρίτη για το 0-3. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Καραλή, αλλά στο 29′ ο Μούντριχας «κλείδωσε» το τρίποντο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΜ πίεσε και ζήτησε πέναλτι σε δύο περιπτώσεις, ενώ ο Στουρνάρας είχε δύο σωτήριες επεμβάσεις.

ΜΟΣΧΑΤΟ (Γιώργος Αρχοντάκης): Κραβαρίτης, Σταύρου, Ζιώβας, Ηρακλής (25′ Σαμιώτης), Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Καραλής, Ρέντι (46′ Παυλάκης), Ψυχογιός (46′ Σουλελές), Πασαλίδης (46′ Ζορμπάς), Νιζάμης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος (46′ λ.τρ. Μίχος), Κοντοές, Ζούλιας, Μπρέγκου, Πίσπας (77′ Κουτσάκης), Γροντής (64′ Παπαδόπουλος), Μούντριχας (77′ Καμαρά), Νίνο (67′ λ.τρ. Αργύριου), Λιούμης.

Γ’ εθνική – «Μαγείρεμα» για τα μπαράζ ανόδου: Όταν ο… αδιάφορος πάει για πρωτάθλημα

Αιγάλεω: Από το ξύλο στο πριμ! Παλτόγλου και παίκτες πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη στον Ασπρόπυργο!

Ηρακλής: Χάνεται η άνοδος – Τέλος ο Μπαξεβάνος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μοσχάτο – Πανιώνιος 1-4: Έκαναν… πλάκα οι «κυανέρυθροι» – Επιστροφή στην κορυφή και πρωτάθλημα με 2χ2», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.