ΓΑΛΛΙΑ

Γκέλαρε η Λιόν, ισοπαλία με τη Ναντ

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη και να ανέβουν στη δεύτερη θέση, αλλά αστόχησαν σε πέναλτι στο 81’ με τον Φεκίρ!

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στην έδρα της η Λιόν που έμεινε στην ισοπαλία (1-1), με τη Ναντ και μάλιστα έχασε και πέναλτι στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αουάρ στο 22’, και φάνηκε ότι έλεγχαν το παιχνίδι. Ωστόσο δεν… καθάρισαν το παιχνίδι το πλήρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την ισοφάριση στο 62’ από τον Μποσίγια.

Παρά την πίεση στο υπόλοιπο του αγώνα, δεν βρήκαν τελικά δίχτυα, αν και τους δόθηκε η ευκαιρία στο 81’, αλλά  Φεκίρ αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι! Έτσι έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στη δεύτερη θέση.

ΛΙΟΝ (Μπρ. Ζενεσιό): Άντονι Λόπες, Μορέλ, Μαρσέλο, Φερνάντο Μαρσάλ (75’ Ραφαέλ), Ντουμπουά, Πάπε Ντιόπ (70’ Εντομπελέ), Αουάρ, Τραορέ, Ντεπάι, Φεκίρ, Ντεμπελέ (70’ Κορνέ).

ΝΑΝΤ (Μ. Καρδόσο): Ταταρουσάνου, Φάμπιο, Λούκας Λίμα, Μιάζγκα, Κρίχιν, Εμποντζί, Τουρέ, Μποσίγια (82’ Λιμπομπέ), Ρονζιέ, Εβανζελίστα, Βαρίς.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (28/9)

Σεντ Ετιέν – Μονακό 2-0 (41’, 54’ Χαζρί)

Σάββατο (29/9)

Νις – Παρί Σεν Ζερμέν 0-3 (22′, 90+2′ Νεϊμάρ, 46′ Ενκουνκού)

Ανζέ – Γκινγκάμπ 0-1 (45’ Μπενεζέτ)

Καέν – Αμιάν 1-0 (40’ πεν. Νινγκά)

Λιόν – Ναντ 1-1 (22’ Αουάρ – 62’ Μποσίγια)

Ρεμς – Μπορντό 0-0

Στρασμπούρ – Ντιζόν 3-0 (13’ Ντα Κόστα, 81’ Μοτίμπα, 92’ Μαρτίν)

20 Γκινγκάμπ 8 4 5 17

Σερί του… 1936-37 επανέλαβε η Παρί Σεν Ζερμέν! (vid)

Η Σεντ Ετιέν κράτησε στον… πάτο τη Μονακό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκέλαρε η Λιόν, ισοπαλία με τη Ναντ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.