ΓΑΛΛΙΑ

Η Παρί Σεν-Ζερμέν διέλυσε τη Μονπελιέ (vid)

Με 5άρα οι Παριζιάνοι στο +15 από τη Λιλ

Η Παρί Σεν-Ζερμέν συνέτριψε με 5-1 τη Μονπελιέ σε εξ αναβολής ματς της Ligue 1.

Με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά από τη δεύτερη της βαθμολογίας Λιλ στο +15, έχοντας ματς λιγότερο.

Στο 13’ με κεφαλιά του Κουρζάβα η ομάδα του Τόμας Τούχελ άνοιξε το σκορ, ωστόσο με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήρθε η ισοφάριση με φάουλ του Μολέ που αιφνιδίασε τον Μπουφόν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντι Μαρία σκόραρε με τον ίδιο τρόπο, ο Νκουνκού έκανε το 3-1 στο 73’ για να τελειώσει τα πάντα, ο Χίλτον σκόραρε σε λάθος εστία για το 4-1 στο 78’.

Ένα λεπτό μετά ο Εμπαπέ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Κέρερ (83′ Ντιαμπί), Μαρκίνιος, Κιμπέμπ, Κουρζαουά, Βεράτι, Ντάνι Άλβες (77′ Νταγκμπά), Ενκινκί, Ντράξλερ, Ντι Μαρία (68′ Σουπό-Μοτίν), Εμπαπέ.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Πέδρο Μέντες (19′ Κοζά), Ίλτον, Κονγκρέ, Ογιονγκό, Λε Ταλέκ (81′ Λασν), Σκιρί, Μολέ, Λαμπόρντ (74′ Σαμπιά), Σκούλετιτς.