ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Δεν σηκώνει κεφάλι η Τουλούζ

Η Τουλούζ του Ευθύμη Κουλούρη ηττήθηκε στην έδρα της Ναντ, γνωρίζοντας έτσι την πέμπτη σερί της ήττα, με την οποία παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας της Ligue 1. Η Νάντ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Τουρέ στο 43ο λεπτό, από το οποίο προκλήθηκε και η αποβολή του Κονέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με την...

Η Τουλούζ του Ευθύμη Κουλούρη ηττήθηκε στην έδρα της Ναντ, γνωρίζοντας έτσι την πέμπτη σερί της ήττα, με την οποία παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας της Ligue 1.

Η Νάντ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Τουρέ στο 43ο λεπτό, από το οποίο προκλήθηκε και η αποβολή του Κονέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος, με τον Μπλας να κάνει το 2-0 στο 53’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι… έσβησε, με την Τουλούζ να διαμορφώνει το τελικό 2-1 με πέναλτι του Λεγιά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ευθύμης Κουλούρης ξεκίνησε βασικός με τους φιλοξενούμενους και αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Σε παρόμοια κατάσταση και η Σεντ Ετιέν που με γκολ στις καθυστερήσεις έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα της Ρεν, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα και απουσίες.

Θυμίζουμε, ότι αναβλήθηκε η αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Μονακό λόγω κακοκαίριας.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή 29/11
Μαρσέιγ – Μπρεστ 2-1 (56′ Σαρ, 89′ Ράντονιτς – 88′ Καρντόνα)

Σάββατο 30/11
Στρασβούργο – Λιόν 1-2 (22′ Φοφανά – 40′ Κορνέ, 75′ Ρεν-Αντελαίντ)
Νις – Ανζέ 3-1 (Λουσαμπά 40’, Μαολιντά 53’, Ντόλμπεργκ 90’-Φουλζινί 22’)
Λιλ – Ντιζόν 1-0 (45’+6′ πεν. Οσιμχέν)
Μονπελιέ – Αμιάν 4-2 (Λε Ταλέκ 14’, Λαμπόρντε 64’, Ντελόρ 68’, Μολέ 72’-Κακουτά 44’, Λαν 87’)
Νιμ – Μετς 1-1 (Ριπάρ 61’-Ντιαλό 31’)
Ρεμς – Μπορντό 1-1 (90+3′ Ντιά – 27′ Μάτζα)