ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Φουλ για κορυφή η Μαρσέιγ, διπλό πεντάδας για τη Μονπελιέ (vids)

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Μονακό, ενώ η Μονπελιέ πήρε διπλό στη Λανς για την 14η αγωνιστική της Ligue 1

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 14η αγωνιστική της Ligue 1, με τη Μαρσέιγ να επικρατεί της Μονακό και τη Μονπελιέ να παίρνει διπλό στην έδρα της Λανς.

Η Μαρσέιγ φουλάρει για την κορυφή, τρέχοντας ένα σερί εννιά αγώνων χωρίς ήττα στη Ligue 1.

Αυτή τη φορά, επικράτησε της Μονακό με 2-1, με τους Τοβέν και Μπενεντέτο να έχουν άψογοι συνεργασία, έχοντας γκολ και ασίστ αμφότεροι, πετυχαίνοντας τα γκολ στο 5ο και 13ο λεπτό αντίστοιχα.

Λανς – Μονπελιέ 2-3

Η Μονπελιέ έχει βρει τον τρόπο να παίρνει αποτελέσματα εκτός έδρας, νικώντας και τη Λανς με 2-3 και πατώντας εντός πεντάδας στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη σε τέρματα των Μαβιντιντί στο 16ο λεπτό και Μέντες στο 26ο, με τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Ομλέν στο 36ο λεπτό και τον Κακουτά στο 55ο, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ο Λαμπόρντ όμως είπε την τελευταία… λέξη για τη Μονπελιέ, βρίσκονται δίχτυα στο 69′ και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11/12
Σεντ Ετιέν-Ανζέ 0-0

Σάββατο 12/12
Μαρσέιγ-Μονακό 2-1 (5′ Τοβέν, 13′ Μπενεντέτο – 79′ πεν. Μπεν Γεντέρ)

Λανς-Μονπελιέ 2-3 (36′ αυτ. Ομλίν, 50′ πεν. Κακουτά-16′ Μαβιντιντί, 26′ Μέντες, 69′ Λαμπόρντ)