ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Γκέλα για την πρωταθλήτρια Λιλ, έκπληξη από Κλερμόν! (VID)

Ο Τούρκος επιθετικός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περσινή και με γκολ στο 97ο λεπτό της αναμέτρησης ισοφάρισε για τη Λιλ στην έδρα της Μετς

Με εκπλήξεις και ανατροπές συνεχίστηκε η 1η αγωστική της Ligue 1, καθώς η πρωταθλήτρια Λιλ έσωσε την παρτίδα στο τέλος απέναντι στη Μετς και η νεοφώτιστη Κλερμόν έκανε… πλάκα στη Μπορντό!

Τα «σκυλιά» θα πρέπει να ευχαριστούν για ακόμα ένα παιχνίδι τον Μπουράκ Γιλμάζ. Ο Τούρκος επιθετικός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με γκολ στο 97ο λεπτό της αναμέτρησης ισοφάρισε για τη Λιλ στην έδρα της Μετς (3-3).

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 3-1 μέχρι το 82ο λεπτό. Τότε ο Ικονέ μείωσε και ο στράικερ των πρωταθλητών έφερε το ματς στα ίσα γλυτώνοντάς τους από ήττα στην πρεμιέρα. Η γκέλα, όμως δεν μπόρεσε να αποφευχθεί.

Έτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν που επιβλήθηκε της Τρουά με 2-1 βρίσκεται στην κορυφή με συν δύο από την πρώτη κιόλας αγωνιστική στη Ligue 1.

Στο άλλο αξιοσημείωτο ματς της ημέρας, η Μπορντό του Σαλομόν Καλού έπεσε θύμα έκπληξης από τη νεοφώτιστη Κλερμόν. Οι ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν επικράτησε με σκορ 2-0 των Γιρονδίνων του Πέτκοβιτς, οι οποίοι έδειξαν ότι χρειάζονται αρκετή δουλειά για να διεκδικήσουν τον στόχο ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η νίκη για την Κλερμόν ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι Μπαγιό (82΄) και Ντοσού (93΄) ξέρασαν τους γηπεδούχους.

Ligue 1: Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας

Ρεν – Λανς 1-1 (14΄ Σουλεμανά – 19΄ Φοφανά)

Νις – Ρεμς 0-0

Σεντ Ετιέν – Λοριάν 1-1 (70΄ πεν. Καζρί – 52΄ Λε Γκοφ)

Στρασμπούρ – Ανζέ 0-2 (57′  Τραορέ, 81΄ Μπαοκέν)

Μπαρτσελόνα: Το πρώτο παιχνίδι στην «μετά-Μέσι» εποχή είναι απέναντι στον Κριστιάνο Ρονάλντο!

Παρί Σεν Ζερμέν: Η τρομακτική ομάδα που δημιουργεί με τον Μέσι!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ligue 1: Γκέλα για την πρωταθλήτρια Λιλ, έκπληξη από Κλερμόν! (VID)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.