ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Η Παρί διέλυσε την Τουλούζ

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Παριζιάνους, γκέλα για Μονακό

Μόλις για ένα ημίχρονο μπόρεσε να αντισταθεί στην Παρί Σεν Ζερμέν η Τουλούζ για την 3η αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι πρωταθλητές συνέτριψαν με 4-0 την ομάδα του Ευθύμη Κουλούρη, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσούπο-Μότινγκ που μπήκε στο ματς μόλις στο 14’ αντί του τραυματία Καβάνι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Στα 28 ματς πρωταθλήματος… 1 νίκη!

Ο επιθετικός της Παρί άνοιξε το σκορ στο 50’, ενώ με αυτογκόλ ο Γκονσάλβες στο 55’ διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 75’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαρκίνιος στο 83’.

Ο Ευθύμης Κουλούρης χρησιμοποιήθηκε και πάλι ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 60’.

Για την Παρί εκτός του Καβάνι, αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού τόσο ο Εμπαπέ, όσο και ο Αμπντού Ντιαλό.

Όσον αφορά τη Μονακό, η ομάδα του Ζαρντίμ προηγήθηκε με δύο γκολ κόντρα στη Νιμ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο «κατέρρευσε» και έτσι ήρθε ισόπαλη 2-2, μένοντας χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 24/8
Αμιάν-Ναντ 1-2 (71′ Ζουνγκού – 54′ Κουλιμπαλί, 84′ Σιμόν)
Ντιζόν-Μπορντό 0-2 (12′ Οι-Χο Χβανγκ, 47′ Μπενίτο)
Μπρεστ-Ρεμς 1-0 (86′ Σαρμπονιέ)
Ανζέ-Μετς 3-0 (4′ Ελ Μελάλι, 43′ Σανταμαρία, 67′ Αλιουί)

Κυριακή 25/8
Μονακό-Νιμ 2-2 (40’ Σλιμανί, 45+1’ Μπεν Γεντέρ-70’ Φιλιποτό, 82’ Ντενκί)
Στρασμπούρ-Ρεν 0-2 (16’ Γκρενιέ, 54’ Νιανγκ)
Παρί Σεν Ζερμέν-Τουλούζ 4-0 (50’, 75’ Τσούπο-Μότινγκ, 55’ αυτ. Γκονσάλβες, 83’ Μαρκίνιος)