ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Η Ρεν «κατάπιε» την Παρί Σεν Ζερμέν και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα!

Την ήττα για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 με 2-0 στην έδρα της Ρεν γνώρισε η Παρί Σεν Ζερμέν.

Ligue 1: Η Ρεν κατάφερε να σοκάρει την Παρί Σεν Ζερμέν για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1, αναγκάζοντας την ομάδα του Λιονέλ Μέσι στην πρώτη της ήττα επί Γαλλικού εδάφους με σκορ 2-0.

Με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα από την Βρετάνη κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο που την φέρνει στην 7η θέση της βαθμολογίες με μια επιβλητική εμφάνιση που οδήγησε τους Παριζιάνους να τελειώσουν το παιχνίδι με μηδέν τελικές στην εστία!

Σε έναν αγώνα όπου ο Μαουρίσιο Ποκετίνο επέλεξε να παρατάξει όλα τα αστέρια της ομάδας του στον αγωνιστικό χώρο, η Παρί δεν είχε την απόδοση που έπρεπε παρότι κατάφερε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και να δημιουργήσει φάσεις στα καρέ της Ρεν, με αποκορύφωμα την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκομίς.

Το γκολ για την Παρί όμως δεν ήρθε και ο Λαμπόρντ την τιμώρησε στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, καθώς με πλασέ στην κίνηση βρήκε τη γωνία και έγραψε το 1-0.

Το τέρμα αυτό φαίνεται πως έφερε αναταραχή στην ομάδα του Ποκετίνο που δεν βγήκε συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 46′ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με δράστη τον Ταΐτ.

Στη συνέχεια η παρέα του Μέσι, του Εμπαπέ και του Νειμάρ έψαξαν απάντηση, με τον δεύτερο να βλέπει το γκολ του να ακυρώνεται με την χρήση του VAR και το 2-0 να παραμένει οδηγώντας την Παρί μετά από 9 αγωνιστικές και 24 κερδισμένους πόντους, στην πρώτη της ήττα για την Ligue 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ligue 1: Η Ρεν «κατάπιε» την Παρί Σεν Ζερμέν και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.