ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Ήττες για Λιόν και Μαρσέιγ

Όλα τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος

Όχι μόνο δεν καταφέρνουν (ούτε κατά διάνοια) να φανούν ανταγωνιστικές στην Παρί, αλλά Λιόν και Μαρσέιγ φαίνεται πως θα δυσκολευτούν ακόμα στην διεκδίκηση των θέσεων του Champions League.

Αμφότερες γνώρισαν ήττες, οι «γκον» μάλιστα στην έδρα τους από την Ρεν με 2-0. Ένα δικό τους παιδί, ο Μπεν Αρφά με φανταστική ατομική προσπάθεια στο 41’. Δύο λεπτά ο Σίμπατσου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μαρσέιγ παρότι ανέτρεψε το προβάδισμα που είχε πάρει η Ναντ, με γκολ των Σανσόν και πέναλτι του Τοβέν, ηττήθηκε τελικά με 3-2. Ο Κώστας Μήτρογλου πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό.

Ευκαιρία να ανέβει πιάσει την Μονπελιέ στην τρίτη θέση έχασε η Σεντ Ετιέν, η οποία ηττήθηκε με 3-2 με τη Μπορντό. Το χειρότερο πάντως για τους “στεφανουά” ήταν ο σοκαριστικός τραυματισμός του Σούμποτιτς.

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής

Τρίτη, 4/12

Αμιάν-Μονακό 0-2
43′ πεν., 90+5′ πεν. Φαλκάο

Νις-Ανζέ 0-0

Μονπελιέ-Λιλ 0-1 6′ Πεπέ

Τετάρτη, 5/12

Μπορντό-Σεντ Ετιέν 3-2
22’ Μπριάν, 57’ πέν. Καμανό, 90’ Πάμπλο / 16’ Ντιονί, 67’ Καζρί

Καέν-Νιμ 1-2
90’ Ονιανγκέ / 18’ Μποζόκ, 90+4’ Λαντρέ

Ντιζόν-Γκινκάμπ 2-1
14’ Ζανό, 86 Χαντί / 79’ Κοκό

Λιόν-Ρεν 0-2
41’ Μπεν Αρφά, 43’ Σίμπατσου

Ναντ-Μαρσέιγ 3-2
30’ Σάλα, 45’ Τουρέ, 63’ Μποσίλα / 28’ Σανσόν, 36’ πέν. Τοβέν

Ρεμς-Τουλούζ 0-1