ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Ούτε τώρα η Παρί Σεν Ζερμέν!

Τρίτη γκέλα στη σειρά για τους Παριζιάνους, οι οποίοι ηττήθηκαν με 3-2 από τη Ναντ

Από στραπάτσο σε στραπάτσο πηγαίνει τελευταία η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία δεν λέει να «κλειδώσει» και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Μετά την ισοπαλία με το Στρασβούργο και τον διασυρμό από τη Λιλ, ήρθε η ήττα από τη Ναντ. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 3-2 και ανάγκασαν τους Παριζιάνους να περιμένουν κι άλλο. Βαθμό χρειάζονταν ώστε να πάρουν το πρωτάθλημα από την Τετάρτη (17/4).

Βέβαια, η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε σημαντικές αλλαγές. Ο Τόμας Τούχελ έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκαν οι περισσότεροι.

Στο 19′ ο Ντάνι Άλβες έκανε το 0-1 από ασίστ του Παρέδες και τρία λεπτά μετά ο Ντιέγκο Κάρλος ισοφάρισε. Το κλειδί για τη Ναντ ήταν ότι βρήκε γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 44′ ο Γουαρίς έκανε την ανατροπή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε και το 3-1. Σκόρερ ξανά ο Ντιέγκο Κάρλος, ο οποίος ουσιαστικά «κλείδωσε» εκεί το ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν το να μειώσουν στο 89′ με τον Γκουτσλού.

ΝΑΝΤ: Ντουπέ, Ιέ, Ντιέγκο Κάρλος, Παλουά, Φάμπιο (83′ Κουατένγκ), Τραορέ, Τουρέ, Ρονιέ, Μουτουσαμί, Κουλιμπαλί (90’+3 Κολό), Γουαρίς (90′ Λιμπόμπ).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Κεχλέρ, Κιμπεμπέ, Ενσοκί (60′ Νταγκμπά), Παρέδες, Ντράξλερ, Ντιαμπί, Κουρζαουά (74′ Γουτσλού), Ντιαμπί, Τσούπο-Μοτίνγκ.