ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ: Ανατροπή στο 85’

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ επικράτησε 2-1 της Αμιάν

Με γκολ του Ξέκα στο 85ο λεπτό, η Λιλ επικράτησε 2-1 της Αμιάν στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει μόλις 5 γκολ στα α’ ημίχρονα των προηγούμενων αγώνων, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δεχθεί μόλις 4.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τα πρωτεία στους συγκεκριμένους τομείς, όμως μόλις στο 5ο λεπτό ο Χουάν Οτέρο άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Αμιάν.

Το α’ ημίχρονο έφτανε στο τέλος, όταν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραφαέλ Λεάο έφερε το ματς στα ίσα με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από σέντρα του Νικολά Πεπέ.

Ο Πεπέ είχε χάσει πέναλτι στο 39’, αλλά από τη στιγμή που μετά από σέντρα του Ζερεμί Πιέν, ο Ξέκα σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά, επήλθε η εξιλέωση.

Η Λιλ βρίσκεται στη 2η θέση και το +4 από τη Σεντ Ετιέν (έχει ματς λιγότερο), ενώ η Αμιάν παρέμεινε στη 17η θέση.

ΛΙΛ: Μαϊνιά, Πιέν, Φόντε, Σουμαορό, Κονέ, Μέντες, Μαΐα (72′ Ξέκα), Πεπέ, Ικονέ, Μπαμπά (68′ Αραούζο), Λεάο.

ΑΜΙΑΝ: Γκουρτνέ, Κραφτ, Γκουανό, Λεφόρ, Ντιμπασί, Νιαορέ (89′ Κιρζαβά), Μπλεν (88′ Σεγκαρέλ), Μονκοντουί, Οτέρο, Τιμιτέ (73′ Μποντμέ), Μεντόσα.