ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ – Μονπελιέ 1-1: Γκέλα ολκής η πρωτοπόρος – Τρίβουν τα χέρια τους στο Παρίσι

Λιλ: Πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τον τίτλο χάθηκε την Παρασκευή (16/4), απόρροια της εντός έδρας ισοπαλίας με τη Μονπελιέ.

Η Λιλ έφερε 1-1 με τη Μονπελιέ, σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της Ligue 1.

Κατά συνέπεια, η Παρί Σεν Ζερμέν θα έχει την ευκαιρία με νίκη επί της Σεντ Ετιέν την Κυριακή (18/4) να την πλησιάσει στο -1.

Η Λιλ έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, εν αντιθέσει με τη Μονπελιέ που σκόραρε στο 21′ (Αντί Ντελόρ).

Πίεσαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια για άμεση ισοφάριση, όμως το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δυνατό σουτ του Μπαμπά στο 60′ αποκρούστηκε από τον Όμλιν, ο οποίος δεν νικήθηκε ούτε σε επικίνδυνη φάση στο 74′.

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ απώλεσε την επόμενη μεγάλη ευκαιρία για τη Λιλ στο 80′, ώσπου στο 85′ ο Λουίζ Αραούζο, o oποίος είχε περάσει 7 λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, έφερε το ματς στα ίσα.

Η Λιλ έσωσε την παρτίδα και θα είναι σίγουρα μόνη πρώτη τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αγωνιστική, όμως πλέον είναι πολύ πιθανό ότι θα αρχίσει να αισθάνεται καυτή την ανάσα της Παρί Σεν Ζερμέν.