ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ – Νις 2-0: Παραμένει «οδηγός» και φουλάρει για τίτλο!

Η Λιλ επικράτησε της Νις με 2-0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στη Γαλλία. Ο Γιλμάζ άνοιξε το σκορ και ο Σελίκ έδωσε τη «χαριστική βολή».

Η Λιλ παραμένει πρωτοπόρος στην κούρσα του πρωταθλήματος της Ligue 1. Σταθερά δεύτερη η Παρί Σεν Ζερμέν που κέρδισε δύσκολα με 2-1 την Λανς.

Οι λιλουά ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παιχνίδι και κατέκτησαν δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης. Το βαρύ «πυροβολικό» της, Μπουράκ Γιλμάζ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό της συνάντησης και έφτασε τα 11 γκολ στα τελευταία 14 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λοτομπά είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τη Νις να μένει με παίκτη λιγότερο από το 48ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους γηπεδούχους. Ο Σελίκ «κλείδωσε» τη νίκη και τη πρωτιά για την ομάδα του στο 56ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.