ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ – Ρεμς 2-1: Νίκη και πίστη στον τίτλο!

Η Λίλ κατάφερε έστω και με δυσκολία να πάρει τη νίκη εντός έδρας κόντρα στη Ρεμς και να συνεχίσει την πορεία πρωταθλητισμού της. Η Λιλ με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να πάρει αγχωτικό τρίποντο χάρη σε τέρμα του Τζόναθαν Ντέιβιντ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό με γκολ του Ζενέλι,...

Η Λίλ κατάφερε έστω και με δυσκολία να πάρει τη νίκη εντός έδρας κόντρα στη Ρεμς και να συνεχίσει την πορεία πρωταθλητισμού της.

Η Λιλ με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να πάρει αγχωτικό τρίποντο χάρη σε τέρμα του Τζόναθαν Ντέιβιντ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό με γκολ του Ζενέλι, αλλά ισοφάρισαν άμεσα στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, ο Μπάμπα έκανε το 1-1 στο 48ο λεπτό, δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 91ο λεπτό, με τον Ντέιβιντ να σημειώνει το 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Λιλ έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Παρί Σεν Ζερμέν και παραμένει σε τροχιά τίτλου, με 42 βαθμούς.

Αναλυτικά η 20η αγωνιστική της Ligue 1

Παρασκευή 15/01
Μονπελιέ-Μονακό 2-3
(64′ Βαΐ, 69′ Ντελόρ – 24′ Φόλαντ, 35′, 61′ πέν. Μπεν Γιεντέρ)
Σάββατο 16/01
Μαρσέιγ-Νιμ 1-2
(85’ Μπενεντέτο – 55’, 58’ Νίκλας Ελίασον)
Ανζέ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1
(70′ Κουρζάουα)
Κυριακή 17/01
Μπρεστ-Ρεν 1-2
(4’ Ονορά – 7’ Μπουριζό, 77’ πεν. Γκρενιέ)

Λιλ-Ρεμς 2-1
(48’ Μπαμπά, 90’+1’ Nτέιβιντ – 36’ Zενέλι)

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0: Την κράτησε από κάτω

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λιλ – Ρεμς 2-1: Νίκη και πίστη στον τίτλο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.