ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν – Ανζέ 3-0: Όσο ζει, ελπίζει στον τίτλο!

Η Λιόν επικράτησε εντός έδρας της Ανζέ με 3-0 και παραμένει στο «κυνήγι» του συναρπαστικού φετινού πρωταθλήματος Γαλλίας.

Η Λιόν έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο επικράτησε της Ανζέ με 3-0, παραμένοντας στο «κόλπο» του τίτλου της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν σοβαροί και προσηλωμένοι στο στόχο τους, δηλαδή το τρίποντο. Ο Ντεμπάι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 21ο λεπτό, μέσα από την περιοχή. Στην ίδια φάση, ο Πακέτα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, με τον Ολλανδό φορ να ανοίγει τελικά το σκορ.

Η Λιόν καθάρισε το παιχνίδι πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ειδικότερα, στο 41ο λεπτό ο Πακέτα που είχε το δοκάρι τελικά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, με ψύχραιμο τελείωμα.

Ίσως η μοναδική καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 66ο λεπτό, αλλά η προσπάθεια του Αλί Τσο κατέληξε άουτ.

Στο 83ο λεπτό του αγώνα γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα. Και πάλι ο Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με εξαιρετικό τσίμπημα της μπάλας.